Marketlere Covid-19 Düzenlemesi Geliyor

Korona Krizi sonrası, marketlerin yeni çalışma düzenine dar değişiklikler yolda. Gazete Duvar’da yer alan habere göre, zincir marketlerin pazar günleri saat 11:00’de açılması ya da tamamen kapalı olması formülleri gündemde. Zincir marketlerin “küçük esnafı koruyacak şekilde” çalışması konusunun masaya yatırıldığı olası formüllere göre, AVM’lerin de haftanın bir günü kapalı olmasının şimdilik ertelenebileceği değerlendiriliyor.

Düzenleme ile yeni açılacak AVM’ler arasında ise en az 5 kilometre mesafe olma şartı getirilmesi de gündemde. Zincir marketler ise mahalle bakkalının 200 metre yakınında olamayacak. Bulvar üzerinde ise zincir marketler ile mahalle bakkalı arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.

Köy bakkallarının kapanmasını önlemek için nüfusu 2 binin altında olan yerleşimlerde zincir market şubeleri açılamayacak. Her 5 bin nüfusta bir market açılabileceği, alanı bin 500 metre karenin altında olan zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya gibi ürünlerin satışının yapılamayacağı da hazırlanan düzenleme taslağında yer alan formüller.