Cengiz’den Kazdağı Köylülerine “Kamulaştırma” Tehdidi

Rize İkizdere’de yöre halkının direnişine rağmen taş ocağı açmak isteyen Cengiz Holding Kazdağı’nda işletmek istediği altın-bakır madenine tarlalarını satmaları için köylüleri tehdit etti. Cengiz Holding Halilağa bölgesinde işletmek için çalışmalarını sürdürdüğü altın-bakır madeni ile ilgili köylülere “Gelin topraklarınızı satın yoksa Maden Kanunu uyarınca Bakanlığa başvurup kamulaştırma isteyeceğiz” yazan köylüleri tehdit eden mektuplar gönderdi.

Evrensel’in yaptığı habere göre, geçtiğimiz günlerde maden ocağı şirket avukatı tarafından maden çevresindeki köylülere gönderilen mektuplarda köylülerin arazilerini maden şirketine satmaları, aksi taktirde Bakanlığa başvurularak kamulaştırma talep edeceklerini söyleyerek tehdit edildi. Köylülere 28 mayıs 2021 tarihinde Hacıbekirler köyünde bulunan salonda pazarlığa çağıran mektupta, “Pazarlık görüşmelerine katılmadığınız ya da görüşmelere katılıp da satış konusunda anlaşamadığımız takdirde durum Noter marifetiyle tespit edilecek ve bunun sonucunda da 3213 sayılı Maden Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca taşınmazın 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerine göre kamulaştırılması için ilgili Bakanlığa talepte bulunulacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Şirketin gönderdiği mektupları “resmen tehdit ediyorlar” diye yorumlayan Muratlar köyünden Mustafa Alper Ülger, “Dünya Çiftçiler gününde, her türlü olumsuz koşullara rağmen var olmaya, üretmeye çalışan köylülere reva mı bunlar? Bir taraftan kuraklık, bir taraftan artan maliyetler ve bir taraftan toprağımıza, suyumuza ve sonuç olarak tüm canlı yaşamına göz diken maden şirketi. Soruyoruz yetkililere; sizi biz mi doyuralım yoksa maden şirketlerimi doyursun? Biz sizi iyi temiz ve adil gıdalar ile doyurabiliriz. Ama maden şirketleri sizi kesinlikle haksız ve haram para ile doyurur” dedi. Yöre köylüleri şirketin pandemi yasaklarına rağmen eylül 2020 tarihinde yapmak istediği ÇED toplantısını engellemişti.