Diyarbakır Hapishanesi’nde Tutsaklara İşkence

Diyarbakır Hapishanesi’nde tutsaklara yönelik saldırılar sürüyor. 1 ve 2 Nolu Hapishaneye sevk edilen tutsakların el konulan eşyaları hala verilmediği gibi gardiyanların koğuş baskınlarını sürekli hale getirdiği ve tutsaklara sürekli işkence uyguladığı öğrenildi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesinden, aynı kampüs içindeki 1 ve 2 Nolu Hapishanesine sevk edilen tutukların gasp edilen eşyalarının hala verilmediği belirtildi. İki hapishanede de son günlerde gardiyanların koğuş baskınlarını sürekli hale getirdiği ve tutukluların darp edildiği ifade edildi.

Diyarbakır 1 Nolu Hapishanesi’nde tutulan Hamdusena Ada, ailesiyle yaptığı görüşmede, kendisiyle birlikte birçok tutuklunun çok sayıda gardiyan tarafından darp edildiğini aktardı. Ada’nın ablası Reşehat Ada, 5 Nisan’da hapishanede yaptığı görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Kardeşim bizimle görüşmek için kapalı görüşe geldi, ancak elini telefona uzatamıyordu, elini kaldıramıyordu. Kolunda ve elinde morluklar vardı. Neler olup bittiği ile ilgili sorular sorduk, ancak hiçbir şekilde bilgi vermedi. Görüşme bittikten sonra cezaevi çıkışında bir annenin ağladığını gördüm. Gidip konuştuğumuzda anne, ’20 tane gardiyan oğlum ve bazı tutuklulara saldırmışlar’ dedi. Daha sonra bu durumu avukata aktardık ve avukat kardeşimle görüşerek olayı doğruladı. Darptan sonra hastaneye götürmüşler ve hastane kendilerine darp raporu vermiş.”

‘BU İŞKENCENİN KARŞISINDA OLACAĞIZ’
Kardeşinin darp edilmesini öğrendikten sonra hapishane savcısı ile görüştüklerini kaydeden Reşehat Ada, savcının kendilerine durumdan haberdar olmadığını söylediğini ifade etti. Tutuklulara karşı yaşanan baskıları ve şiddeti kabul etmedikleri ve kardeşine yapılan işkencenin peşini bırakmayacaklarını dile getiren Ada, “Bu nasıl bir adalettir anlamıyoruz. Bu işkencenin karşısında olacağız ve buna yönelik gerekirse AİHM’e kadar gideriz. Darp edildiğini öğrendiğimden beri boğazımdan yemek geçmiyor. Onun şu anki durumu gözlerimin önünden gitmiyor” diye belirtti.

‘3 AYDIR HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYOR’
Öte yandan kardeşinin kalp ve böbrek hastası olduğunu ve her ay hastaneye götürülmesi gerektiği ifade eden Ada, “Eskiden hastaneye götürüyorlardı ancak şimdi götürmüyorlar. Yaklaşık 3 aydır hastaneye götürülmediği gibi kalp hastalığı için verilen ilaçlar da kendisine verilmiyor” bilgisini paylaştı.

Kardeşinin 10 yıldır hapishanede olduğunu belirten Ada, daha önce hiçbir hapishanede bu denli baskı yaşanmadığını söyleyerek, “Yaklaşık 3 aydır Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ciddi baskı ve hakaretler yaşanıyor. Biz bu baskıları, zulmü ve hakaretleri kabul etmiyoruz. 20 kişi nasıl bir kişiye saldırır, nerede hak ve hukuk. Kürt halkına sesleniyorum; tutuklular üzerinde uygulanan bu baskıya karşı çıksınlar ve bu zulmü kabul etmesinler” diye seslendi.