Kadınlardan Şikayet Dilekçesi “Ölmek İstemiyorum”

Turkiye Cumhurbaşkanı’nın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine kadınların tepkileri sürerken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul’un en kalabalık güzergahlarından biri olan Zincirlikuyu’da bir binaya, üzerinde “Ölmek istemiyorum” yazılı dev bir şikayet dilekçesi astı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yapılan açıklamada bu dev şikayet dilekçesinin bir kadının “Ölmek istemiyorum” diyerek verdiği yaşam mücadelesi olduğu belirtildi. Bunun sadece tek bir örnek olduğu belirtilen açıklamada “Bu dilekçenin sahibi kadın gibi her gün onlarca, binlerce kadın bu dilekçeleri veriyor. Hayatta kalabilmek, şiddetten uzak yaşamak için karakollarda, adliyelerde mücadele ediyor” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şikayet dilekçeleri dikkate alınmadığında kadınların defalarca sistematik şiddete maruz kaldığı vurgulanarak “Bu nedenle de bu devasa dilekçe örneğini herkesin görmesini istedik. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermek istedik” dendi.

Açıklama şöyle devam etti: “Arzu Aygün 9, Ayşe Tuba Arslan 23, Nahide Opuz 36, Sevtap Şahin tam 60 kez resmi makamlara başvurmuş, koruma talep etmiş ya da şikayetçi olmuşlardı. Şikayetleri görmezden gelindi ve şikayetçi oldukları erkekler tarafından öldürüldüler. Bu şikayetlerin, dilekçelerin tek bir tanesi bile dikkate alınsaydı, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün yüzlerce kadın hayatta olabilirdi.”

“Kadınlar için yaşam hakkımız başta olmak üzere, eşit ve özgür yaşamamızın garantisi olan yasalar, sözleşmelerdir. Her bir maddesi öldürülen onlarca, binlerce kadının ardından yazıldı. Kadınların verdikleri mücadeleyle var oldu. Şimdi mücadelemizle de o kararı geri çektirecek, sözleşmeyi de uygulatacağız.”