HDP Yöneticilerine 40’ar Bin Lira Tazminat Ödenecek

Anayasa Mahkemesi HDP İstanbul il eş başkanları ile il yönetim kurulu üyelerinin gözaltına alınma ve tutuklanmalarıyla ilgili bireysel başvurularını değerlendirerek 40’ar bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

AYM’nin HDP İstanbul Eş başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel ile İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri Ali İpekli, Ayşe Karadağ, Feremez Erkan, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan ve Kasım Oba tarafından yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluğun makul süreyi aşması sebebiyle 22 Ocak’ta Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuruya ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi, başvurucuların diğer iddialarının “kabul edilemez olduğuna”, Kasım Oba, Ali İpekli ve Doğan Erbaş yönünden de tutuklamanın hukuki olması nedeniyle “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edilmediğine” karar verdi. 2016 yılında HDP İstanbul il binası basılmış ve eş başkanlar ile birlikte bütün il yöneticileri tutuklanmıştı. 

Avukat Ramazan Demir karara göre tutuklama gerekçesi olamayacak eylemlerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“- HDP’nin düzenlediği basın açıklaması, eylem ve etkinliklere katılmak.
– Belediye başkanlarının tutuklanmalarını ve yerlerine kayyım atanmasını protesto etmek siyasal parti faaliyetleri kapsamındadır, suç olamaz.
– Sosyal medyada PKK üyeleri ve Abdullah Öcalan’a ilgi ve sempatilerini gösterecek şekilde resimlerini paylaşmak, yorumlar yapmak.
– HDP’nin kendi siyasal programı çerçevesinde düzenlediği farklı konulardaki eylem ve protestolar partinin siyasal faaliyetleridir, katılmak suç olamaz.
– HDP Barış ve Adalet Komisyonunun halk arasındaki uyuşmazlıklar ve toplumsal meselelerin çözümüne ilişkin faaliyetleri.
– Örgütsel yayın ve Abdullah Öcalan’ın kitaplarını bulundurmak, tek başına suç olamaz.”
ifadelerini kullandı.