İlk İşçi Filminin Yönetmeni Ertem Göreç Yaşamını Yitirdi

Yaşadığımız coğrafyanın ilk işçi ve grev filmi olarak kabul edilen Karanlıkta Uyananlar’ın yönetmeni Ertem Göreç 89 yaşında yaşamını yitirdi.

Senaryosu Vedat Türkali’ye, yapımı Lütfi Akad ve Beklan Algan’a ait olan 1964 yapımı Karanlıkta Uyananlar filminde Fikret Hakan, Ayla Algan, Beklan Algan, Tülin Elgin, Kenan Pars, Mümtaz Ener ve Hüseyin Kutman rol almıştı.

Ertem Göreç, bir boya fabrikasında çalışan işçilerin mücadelesini anlatan “Karanlık Uyananlar” dışında, inşaat yolsuzluğu ve günümüzdeki arazi mafyasının başlangıç yıllarını konu edinen 1961 yapımı “Otobüs Yolcuları” filminde de yönetmen koltuğundaydı. Filmin başrollerinde Ayhan Işık, Türkan Şoray, Senih Orkan, Atıf Kaptan, Reha Yurdakul, Avni Dilligil ve Suphi Kaner oynarken, filmin özgün müziklerini ise Yalçın Tura ve Ruhi Su yaptı.

Ertem Göreç’in “Pamuk Prenses ve 7 Cüceler” adlı filmi ise Türkiye’de fantastik sinemanın ilk örneği sayılıyor.  1931 Bursa doğumlu olan Ertem Göreç’in ilk yönettiği film de, 1959 yılında çekilen “Kanlı Sevda” olarak kayıtlara geçti. Film, 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde  En İyi 3. Film Ödülü’nü kazandı.

1988’de “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” adlı son filmini çeken Göreç, kariyeri boyunca altı filmde de rol aldı.