Rektörün Oğlu Bir Günlük Memurluğuyla Saray’a Diplomat Oldu

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü, önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde SEKA Müze Müdürü yapıldı, ardından yine sınavsız olarak Özel Kalem Müdürü oldu. Burada bir gün çalıştıktan sonra ‘memur’ sıfatı alan Hülagü, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu’na atandı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlunun jet hızıyla memur yapılıp ardından hemen bürokraside görevlendirilmesini ortaya çıkardı.

Emir Meclis’e verdiği soru önergesinde Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün, Kocaeli Üniversitesi’nden mezun olur olmaz sınavsız olarak önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde SEKA Müze Müdürü yapıldığını, ardından yine sınavsız olarak Özel Kalem Müdürü olduğunu açıkladı.

Burada yalnızca bif gün ‘çalıştıktan’ sonra memur sıfatı alan Hülagü, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasisi’ne geçiş yaptı.

Hukuk Dışı Uygulamalara İmza Atıyor

Kocaeli Üniversitesi’ndeki hukuka aykırı atamaları gündeme getiren CHP’li Murat Emir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduğu önergede şunları yazdı:

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, üniversitedeki uygulamaları, açıklamaları ve akademisyenlere yönelik tavırlarıyla tepki çekmekte, yasa ve yönetmeliklere aykırı atamalarla hukuk dışı uygulamalara imza atmaktadır.

Rektör Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün üniversitede doktorasını bitirdikten sonra kamudaki hızlı yükselişi de dikkat çekmektedir. Taha Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde (Endüstri Müh. Anabilim Dalı’nda) doktorasını bitirdikten sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt Müzesi’ne müdür olarak atanmış, sonra da Kocaeli Büyükşehir Belediye’si özel kalem müdürlüğüne atanmıştır. Taha Hülagü, burada bir gün görevde kaldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu’na atanmıştır.

Rektör Hülagü, aşı ile de gündeme gelmiş, yaptığı açıklamalarla kamuoyunun tepkisine neden olmuştur. Türkiye’de resmi olarak aşılanma programı başlamamışken Biontech aşısını yaptıran üstelik bu aşıdan tüm aile bireylerinin faydalanmasını sağlayan Hülagü, Çin aşısının da sakıncalı olduğu yönünde açıklamalar yapmıştır. Görevinin gereklerine uygun bir sorumluluk anlayışından tamamen uzak bir anlayışla hareket eden Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, üniversite yönetiminde hukuk dışı kararlara ve uygulamalara imza atmaya devam etmektedir.

Kaynak: Gazete Karınca