Berkin Elvan’ı Katleden Polisin Yargılandığı Dava Ertelendi

Berkin Elvan’ın katledilmesine ilişkin davada “olası kasıtla öldürme” suçuyla yargılanan katil polis Fatih Dalgalı için “bilinçli taksirle öldürme” suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Gezi direnişi sırasında, İstanbul Okmeydanı’nda 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın 19’uncu duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Elvan ailesi ve avukatları ile katil polis Fatih Dalgalı’nın avukatları katıldı.

Katil polis ise yine Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla başka bir şehirden duruşmaya katıldı.

Davaya geçtiğimiz hafta Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) kararıyla Gezi Parkı Davası’na başkanlık yapan hakim Galip Mehmet Perk atanmıştı.

Ancak duruşmada mahkeme heyeti yerini alınca Galip Mehmet Perk’in heyette olmadığı anlaşıldı. Mahkeme başkanı, asıl başkanın henüz göreve başlamadığını, kendilerinin geçici olarak görev yaptığını söyledi ve savcının esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu belirtti.

Bunun üzerine Elvan ailesi avukatlarından Can Atalay söz aldı.

Atalay, Türkiye’de bir ‘adalet krizi’ yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Bir adaletsizlik krizi yaşıyoruz. Dava karara çıkmak üzereyken eski başkan telkin yoluyla görevden alındı. Yerine atanan hakim Galip Mehmet Perk Gezi direnişini vandallık şeklinde tanımlamıştır. Hakim Perk, Gezi Parkı davasında Ali İsmail Korkmaz’a ölümcül tekmeyi atan polis Mevlüt Saldoğan’ı ayağı incindiği gerekçesiyle davaya müşteki olarak kabul etti. Hakim Perk’in adına açılan bir Twitter hesabından Berkin’e terörist denilen tweet beğenildi. Bunlar Perk’in dosyadan çekilmesi için yeterli sebeplerdir. Yürütme yargıya bu kadar pervasızca müdahale ederken biz hakimi reddetmiyoruz çünkü bu bir sistem sorunudur. Bu yüzden çekilmesi gerekir.”

Mütalaada, katil polis Dalgalı için “bilinçli taksirle öldürme” suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Dalgalı hakkında hazırlanan iddianamede ise ‘olası kastla öldürme’ suçundan cezalandırılması talep ediliyordu.

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 18 Haziran’da yapılmasına karar verdi.