“2021 En Kısa Yıl Olacak”

Bilimciler, dünyanın son 50 yılda Güneş etrafındaki dönüş hızının artması nedeniyle  2021 yılının normalden daha kısa olacağını belirtiyor. Kanada’nın York Üniversitesinden astronomi ve fizik profesörü Paul Delaney, CTV’de katıldığı bir programda, Dünya’nın dönüş hızının arttığını ve bu değişimin yeryüzünde zamanın yavaşlaması anlamına geldiğini  söyledi.

Kısalmanın küresel iklim değişikliğinden kaynaklandığını belirten Prof. Delaney, eriyen buzulların dünya üzerindeki kütlenin konumlanma şeklini değiştirdiğini ve suların dünyanın dönüş eksenine yaklaştıkça onun dönme hızını arttırdığını belirtti.

Söz konusu kısalmanın saniyeden çok daha az olacağından insanların günlük faaliyetlerini etkilemeyeceğine dikkati çeken Delaney, iklim değişikliği nedeniyle buzulların erimesinin zaman içinde küresel zaman dilimini ve günlerin belirlenmesini etkileyebileceği uyarısında bulundu. Delaney, bu durumu önlemek için “artık saniye” uygulamasına geçilebileceğini ifade etti.

Ancak bu durumun, Dünya’nın dönüş hızındaki değişikliği dikkate almayan otomatik saat uygulamalarının bulunduğu akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve iletişim sistemlerinde karışıklık da yaratabileceği belirtiliyor

Hesaplamalara göre, 2021’de ortalama bir günün, 24 saatlik (86 bin 400 saniye) normal bir güne göre 0,05 milisaniye daha kısa olması bekleniyor.