Diyarbakır Sağlık Platformu: Artık Yeter

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Diyarbakır’da Diyarbakır Sağlık Platformu koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçileri için eylem yaptı.  

Diyarbakır Sağlık Platformu, Covid-19’dan yaşamını yitiren sağlık emekçileri için Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde anma eylemi düzenledi.

Sağlık emekçilerinin katıldığı eylemde, “Ölmek değil, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” yazılı pankart açıldı. Anmada konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, pandeminin tüm yıkıcı etkisiyle devam ettiğini söyledi. Her gün, her saat bir sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Turan, sadece geçen hafta Diyarbakır’da 3 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğini dile getirdi. Daha sonra yaşamını yitiren sağlık emekçileri için saygı duruşunda bulunuldu. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, konuşmasına “Yorulduk, tükendik” diyerek başladı. Her gün, her dakika bu isyanı dile getirdiklerini kaydeden Güldiken, iktidarın, halkın ve sağlıkçıların taleplerini görmezden geldiğini vurguladı.

Yaşanan ölümlerin tek sorumlusu olarak iktidarı işaret eden Güldiken, “Hiçbir suç, vatandaşta veya sağlık emekçilerinde değildir. Sürecin başından bu yana, Türkiye’de bütün halklar idarecilerin ve hükümetin gerekli tedbirleri almamasından kaynaklı enfekte oluyor, hastalanıyor, yaşamını yitiriyor” diye konuştu.

Fiziksel mesafe ve maske kullanımı konusunda yetkililerin öneri ve uyarılarını eleştiren Güldiken, “Halka 5 tane maske veremediniz. Şimdi de kalkmış vatandaşı suçluyorsunuz, dışarıda gördüğünüze ceza yazıyorsunuz. Hükümet olarak, idareciler olarak bunun gerekli tedbirlerini almak zorundasınız. Bu durumu her yerde söyleyeceğiz. Bu yalanlarınızı ifşa edeceğiz. En başından beri sağlık emekçileri, SES, Tabipler Odası, onurlu sağlık emekçilerinin söyledikleri yalandır dediniz, bizi terörize ettiniz, bizi terörist ilan etmediğiniz kaldı. Böyle olmaz, biz hep birlikte aynı gemideyiz. Bu halka yazık, bu emekçilere yazıktır. Birlikte bu süreci yürüteceğiz. Üstünü kapatarak, gerçekleri yalanlarla örtemeyiz” dedi. 

“İsyanımız var, yeter artık” diyerek devam eden Güldiken: “Diyarbakır’da 14 bin sağlık çalışanı var ve bunun 2 binden fazlası hasta. Biz bu sayıyla nasıl hizmet edelim halka? Yeni bir kan, yeni bir emekçi desteği istiyoruz. Yoksa biz bu halka hizmet edebilecek durumda değiliz artık.  Bugün sadece Diyarbakır’da bin 500’e yakın insan Kovid hastası. Bu sayıyı söylemeyelim mi? Bu sayıyı söylemeyince Kovid’i bitirmiş mi oluyoruz? Her birimiz yakınından birisi, her gün ölmüyor mu, biz bu gerçeği halktan nasıl saklayacağız? Tekrar söylüyoruz, biz gerçekleri her gün her yerde söylemeye devam edeceğiz. Bizi Kovid’le mücadeleye dahil etmeliler. Madem bu virüs hepimizi etkiliyor, hepimizi öldürüyor ve hasta ediyorsa, o halde hep birlikte mücadele etmeliyiz” şeklinde konuştu. 

Kaynak: MA