“Pandemi Kısıtlamaları” Bahanesiyle 9 Trans Kadın Evsiz Kaldı

İstanbul Beyoğlu’ndaki Bayram Sokak’ta yaşayan dokuz trans kadın, dün gece polisler tarafından gözaltına alındı.

Polis, evlerinden gözaltına aldığı kadınları, “bilgilerine başvurmak” gerekçesiyle Taksim Polis Merkezi Amirliği’ne götürdü. Sokağın giriş ve çıkışlarını kapatan polisler, kadınların evlerinin de mühürleneceğini söyledi. Kadınlar emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Yaşananları KaosGL.org’a anlatan Av. Levent Pişkin, “Aslında bu işlem gözaltı işlemi olamaz. Ortada ne bir suç ne de suç isnadı var. Bilgilerine başvurmak için akşam vakti evlerinden alınıyor trans kadınlar. Bu hukuka uygun bir işlem değildir. Polisin bilgi alma gibi bir yetkisi de yoktur. Bilgi alma adı altında ifade almaya çalıştılar” şeklinde konuştu.

Kadınların 18 Kasım’da da gözaltına alındığını aktaran Pişkin, “Polis bir önceki baskından bu yana müşteri olduğu iddia edilen 21 kişiden ifade almış. Bu ifadeler üzerinden bir senaryo oluşturuluyor ve polisin bu uygulaması sonucu pandeminin tam ortasında 9 kadın evsiz kalmış oldu” dedi ve “Gözaltının ardından eşyalarını almak için evlerine döndük ve polisin sokağı bantlarla kapattığına şahit olduk. Polisin verdiği bilgiye göre yarın evler de mühürlenecek ancak buna ilişkin bize iletilmiş bir İl Hıfzısıhha Kurulu kararı da bulunmuyor. Öte yandan polis, ‘geçiminizi neyle sağlıyorsunuz’ gibi bir soru da iletti ve polis bu soruyu da soramaz. Bu özel hayatın gizliliğini ihlal anlamı taşır çünkü soruşturmayla ilintili bir konu da değil.” diye aktardı.