İşkence Yapan Gardiyana Takipsizlik Kararı

İskenderun Hapishanesi’nde tek kişilik hücrede kalan Cebrail Ancar’ı sayım sırasında “Devlet geldi ayağa kalk” diyerek darp eden gardiyanlar hakkında başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cebrail Ancar, 13 Ocak’ta kaldığı tek kişilik hücrede ayakta sayım dayatmasına maruz kaldı. “Devlet geldi ayağa kalk” diyen gardiyanlarca darp edilen Ancar, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancar’ın suç duyurusunu değerlendiren savcılık, gardiyanlardan ismi gizlenen E.Y. hakkında soruşturma başlattı. 

 Savcılık, müştekinin darp raporunda; darp ve cebir izine rastlanmadığını ve kameraların olayın gerçekleştiği koğuşu göstermediği, görüntülerde darp iddiasına dair bir olayın bulunmadığını ileri sürüldü. Savcılık, olaya ilişkin İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğü tarafından da idari soruşturma başlatıldığını ve tutuklunun darp edildiğine dair somut delile rastlanmadığını da aktardı. “Tüm dosya kapsamında şüphelinin müştekiye tokat atmak suretiyle darp ettiğine ve üzerine atılan suçu işlediğine ilişkin kamu davası açılmasını gerektirir nitelikte yeterli şüphe düzeyinde herhangi bir delil elde edilmediği anlaşıldığından” diyen savcılık takipsizlik kararı verdi. 

Ancar olayın hemen akabinde İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne ve İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapmıştı. Ancar,13 Ocak’ta saat 19.45’te bulunduğu hücreye birkaç gardiyanın gelerek, “Devlet geldi ayağa kalk” deyip, kendisine saldırdıklarını aktarmıştı. Şiddetin koridorda da devam ettiğini ardından da götürüldüğü revirde doktorunun, kendisine uzaktan bakıp “darp yoktur” raporu verdiğini paylaşan Ancar, “Koridora çekildiğim alanda çok sayıda gardiyan bulunmakta birlikte, olayı bilmesine rağmen sessiz kalan cezaevi yönetimi de işkence yapan gardiyanlarla birlikte suçludur. Tüm şahıslardan şikayetçiyim” demişti. 

Verilen karara itiraz edeceklerini aktaran Ancar’ın avukatı Mehtap Sert, müvekkilinin 4 yıldır İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde olduğunu ve defalarca darp ve kötü muameleye maruz kaldığını dile getirdi. Sert, “Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri hep aynı gerekçe ile meşrulaştırılıyor. Olay yerini gören kamera yoktu. İşkence insanlık suçudur. Memurun kendini devlet olarak görerek şiddet uygulaması kabul edilemez. Karara itiraz edeceğiz” dedi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı (MA)