Cumartesi Annesi Zeycan Yedigöl Yaşamını Yitirdi

Oğlu Nurettin Yedigöl,39 yıl önce gözaltında katledilen Cumartesi Annesi Zeycan Yedigöl, yaşamını yitirdi. 98 yaşındaki Zeycan Yedigöl’ün için İstanbul Bağcılar Cemevi’nde düzenlenen törene Yedigöl’ün ailesi ile kayıp yakınları ve Cumartesi Anneleri katıldı.

Yedigöl’ün yaşamını yitirmesi sonrası Cumartesi Anneleri tarafından yapılan açıklamada, ‘’Rahat uyu Zeycan annemiz, senin Nurettin’e ulaşma ve adalet ısrarın bize emanet. Unutmadın, unutmayacağız. Affetmedin, affetmeyeceğiz. Vazgeçmedin, vazgeçmeyeceğiz’’ ifadeleri kullanıldı.

10 Nisan 1981’de İstanbul’da gözaltına alınan Nurettin Yedigöl’ün annesi Zeycan Yedigöl, oğlunu 39 yıldır arıyordu. Zeycan Yedigöl, 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Cumartesi Anneleri’nin arasındaydı.

Nurettin Yedigöl, 10 Nisan 1981 tarihinde İstanbul İdealtepe’deki evine yapılan baskında gözaltına alındı. O dönem polis tarafından işkence merkezi olarak kullanılan Gayrettep’deki Siyasi Şube’ye götürülen 26 yaşındaki Yedigöl’ün işkence gördüğünü, onunla aynı günlerde şubede sorgulanan arkadaşları anlatarak tanıklık etti. Nurettin Yedigöl’ün gözaltında gördüğü işkencenin tanıklarından Ümit Efe, “Kendisini gözaltında gördüm. Beraber işkence gördük. Adını dahi söylemeyen Nurettin’e bizden çok işkence yapıldı. Dört gün içinde kaybedildi.,.” diye konuşmuştu.