Tutsakların Dilekçelerine Cevap Verilmiyor

Van T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan gazeteci Şehriban Abi, tutsakların revire gitmek için gönderdikleri dilekçelere cevap verilmediğini aktardı.

Van T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan gazeteci Şehriban Abi, ailesiyle yaptığı haftalık kapalı görüşte cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Abi, koğuş aramaları ve sayımlar sırasında tutukluların avluya çıkarıldığını, yağmurlu ve soğuk havalarda dahi dışarıda bekletildiklerini paylaştı. Abi, tutukluların sağlık sorunlarından kaynaklı revire çıkmak için dilekçe yazdıklarını ve buna rağmen kendilerine herhangi bir cevap verilmediğini söyledi.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin 11 Eylül’de gözaltına aldığı Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılmasını belgeleriyle ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, 6 Ekim’de gözaltına alınmışlardı. 4 gazeteci, 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece “devlet aleyhine toplumsal haberleri yapmak” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Kaynak: MA