İstanbul’da 18 Trans Kadın Gözaltına Alındı

İstanbul Beyoğlu Bayram Sokak’ta yaşayan 18 trans kadın, polis tarafından evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. 

Kaos GL’de yer alan habere göre, polis kadınları gözaltına alırken, “Koronavirus tedbirlerini” gerekçe gösterdi. Olay yeri tutanağında ise koronavirus tedbirleri yer almadı. Tutanakta, “sokağın haftalardır izlemeye alındığı, ihbarlar olduğu” yazıldı.

Gözaltına alınan kadınlar, sabah saatlerinde ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan kadınlardan Beyrut, gece boyunca yaşadıklarını KaosGL.org’a şöyle anlattı: “Gece vakti topluca gözaltına alındıklarını belirten Beyrut, “Bize ‘Coronavirus tedbirleri dolayısıyla’ gözaltına alındığımızı söylediler. Üç farklı binadan 18 kızdık. Hepimizi gözaltına aldılar. İki saate yakın hepimiz aynı odadaydık. Sonra avukat gelince bizi odalara bölüştürdüler. Sabaha kadar gözaltındaydık. Bekçileri öne sürerek yapılan bir baskı zaten vardı. Sokakta bekçiler rutin dışında aynı yerde saatlerce bekleyip, gelen gideni dövüyorlar. Bu da bizi etkiliyor.  Ne olacağını bilmiyoruz.”


Trans kadınlara gece boyunca süren ifadelerinde eşlik eden SPoD LGBTİ+ Hukuk Alan Koordinatörü Av. Hatice Demir, bu yaşananların insan hakkı ihlali olduğunu belirtti.

Avukat Demir, şu değerlendirmeleri yaptı: “Bayram Sokak çoğunlukla trans kadınların birlikte yaşadıkları ve dayanıştıkları bir sokak. Pandemi döneminde yapılan bu baskın ve saatlerce devam eden karakol bekleyişi insan haklarına aykırıdır. Günlük vaka sayıları 2 binleri bulmuşken trans kadınların evlerine baskın yapar gibi gidip, onları gözaltına alıp, gece boyunca ufacık odalarda bekletmek insan haklarına aykırıdır. Polis, gündüz de ifadelerine başvurabilirdi. Şüpheli sıfatıyla ifade vermediler zaten, bilgilerine başvuruldu.

Şüpheli dahi olmayan, bilgisine başvuracağınız insanları gece vakti evlerinden toplu olarak gözaltına mı almak zorundasınız? Gündüz de alabilecekken gece baskını trans kadınların ve sokağın kriminalize edilmesi demektir. 18 kişinin birden alınması da bunun bir baskın olduğunu doğrular nitelikte. Bir suç varsa dahi ortada ki yok, tek tek alıp ifadelerine başvurmak yerine topluca gözaltına almak, küçücük nezaret odalarında 18 kişiyi birden tutmak, saatlerce bekletmek… Bir de bunlar pandemi döneminde yaşanıyor. Açık bir şekilde hak ihlali var.”