Ankara Kadın Platformu: Musa Orhan Tutuklansın

Ankara Kadın Platformu bugün İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’ın tutuklanması talebiyle Mor Mekan’da basın açıklaması yaptı.

Ankara Kadın Platformu’nun yaptığı basın açıklamasında Fatma Kılıçarslan şöyle konuştu:

Erkek adalet değil, gerçek adaletin sağlanmasını istiyoruz. Gerçek adalet sağlanana kadar, Musa Orhan gereken cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Devletin kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine yaklaşımının nasıl bir boyutta olduğunu bir kez daha gösterdi. Ancak erkek devlet sistemi de bilmelidir ki, biz kadınlar ‘Kadın cinayetleri politiktir’ demekten ve öldürülen kadınların hesabını sormaktan vazgeçmeyeceğiz. Tacizciler, tecavüzcüler, kadın katilleri tutuksuz yargılanırken, devletin halka yaptığı işkenceyi haber yapan gazeteciler tutuklanıyor.

Haksızlığa ve adaletsizliğe ses çıkaran muhalif insanlara düşman hukuku uygulanarak, cezalar yağdırılıyor ancak Musa Orhan, Ümitcan Uygun, Zeynal Abarakov gibi katiller, tecavüzcüler serbestçe aramızda dolaşıyor. AKP, kadın düşmanı politikalarına karşı kadın mücadelesini sürdüren kadın kurtuluş hakaretini, Kürt Kadın Hareketi’ni ve feminist kadın hareketlerini hedef haline getirdi. Kadına düşman politikalar üreten erkek devlet politikaları, Kürt düşmanlığıyla birleşince, düşmanlık iki misline çıktı. Kürt ve kadın olmak devletin hedefi olmak için yeterli bir neden haline geldi. Bir de bunlara son süreçte tecavüzün bir araç olarak kullanılması eklendi.

İşte ülkenin her yerinde sistematik hale gelen bu saldırılardan korunmanın tek bir yolu var, o da örgütlü kadın mücadelesidir. Çünkü örgütlenmek en büyük öz savunma gücümüzdür. Yalnızlaştırma, teslim alma siyasetine karşı ev ev, sokak sokak örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. Bizi kategorize edenlere karşı kadın kimliğiyle bir araya geliyor, meseleyi özünden koparan anlayışa karşı mücadele geleneğimiz ve hafızamızla cevap olmaya devam ediyoruz. Öldürülen her kadının hesabını sormaya devam ediyor ve erkek devlet sistemine bir kez daha diyoruz ki; katilleri aklama, yargıla”