Köylüler Zorava Çayı’nda HES İstemiyor

Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Kuşdalı (Şavura) köyünde geçen Zorava Çayı’nda, 2015 yılında köylülerin tepkilerine rağmen Hidroelektrik Santrali (HES) projesi yapıldı. Aradan geçen beş yılın ardından tamamlanan projeye yaklaşık 7-8 kilometre yakınında yeni bir HES projesi yapılmak isteniyor. Devlet Su İşleri (DSİ) ile Tigris Enerji Üretim A.Ş. tarafından ortak inşa edilecek proje, 21 Mart 2019 tarihinde “Mergi Regülatörü ve Hidroelektrik Enerji Üretim Tesisi için Su Kullanım Hakkı Anlaşması” kapsamında imzalandı.   

Bölge sakinlerinden Bünyamin Sezgin “Onca insan bu suya zarar vermeden geçimini sağlıyor. Siirt’te Ilısu barajı yapıldı, insanlar Botan Nehri’nden koparıldı. Eskiden insanlar nehrin kenarına iniyordu, şimdi insanlar sudan uzaklaştı. Siirt’teki buraya pikniğe, gezmeye gelerek nefes alıyor” diyerek HES’in derhal iptal edilmesini istedi. 

Köylülerden Adile Batur suyun insan ve doğaya faydasını anlatarak bölgenin güzelliğine dokunulmaması gerektiğine işaret etti. Bölgede yaşayan halkın yüzlerce yıldır Eruh’un doğal güzelliğine zarar vermeden yaşadığına vurgu yapan Batur, “Buranın yok edileceğini duyunca insanın içi yanıyor. Şehirde kimse geçinemiyor. Köyümüz bizim her şeyimizdir. Topraklarımıza, suyumuza dokunmalarını istemiyorum” dedi. 

 Köylülerden Yusuf Polat “Yüz yıllardır bu toprakları işletiyor. Kumulaştırmada vatandaşlar, hadi dava yolu ile haklarını aldılar diyelim. Paramı aldım, az ya da çok, fark etmez? Peki bu doğa ne olacak? Buradaki canlılara ne olacak? Burada tek bir kişi kazanacak, peki diğer köylüler, diğer insanlar onlara ne olacak? Burada yapılan şahsi bir kazançtan başka bir şey değildir. Tüm halkın birlik olup doğasını koruması gerekiyor. Yanı başımızda Ilısu Barajı yapıldı onca insan nerede şimdi? Tarihi yok ettiler. Burada yapılacak HES sadece bizim köye değil tüm bu halkın doğasına zarar verecek. HES’i istemiyorum.”  dedi

Kaynak: Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberi