“Malum Hassasiyetler” Devrede: Mabel Matiz Sorusunu Hazırlayanlara Soruşturma

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan YKS’de Mabel Matiz’e dair bir soru sorulmuştu. Sınavın Türkçe bölümünde öğrencilere, Mabel Matiz’in ‘Maya’ albümündeki Fırtınadayım şarkı sözlerinin yer aldığı YKS sorusunda, adaylara şarkının sözlerinde ne ifade edildiği sorusu yöneltilmişti.

Muhafazakar medyanın “skandal” olarak ele aldığı “Mabel Matiz sorusuna” dair ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, devletin Yeni Akit adlı medya aparatına bir açıklama yaptı. Yeni Akit’in, kerameti kendinden menkul “milli ve manevi hassasiyetleri” bolca yerleştirdiği “sorusuna” cevap veren Aygün, şu ifadeleri kullandı:

“2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır. Soru havuzu ülkemizin farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır. Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır.”