Urfa Hapishanesi’nde Tutsaklar Açlık Grevinde

Urfa T Tipi 2 No’lu Kapalı Hapishanesi’nde artan hak ihlallerine karşı 5 tutsağın başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 4’üncü gününde. Tutsaklar aileleri aracılığıyla karşılaştıkları hak ihlallerini Yeni Yaşam Gazetesi’ne aktardı. 29 yıldır farklı hapishanelerde kalan ve 4 gündür açlık grevinde olan Kasım Karataş, kızı Gülistan Karataş aracılığıyla taleplerini aktarırken, söz konusu taleplerin karşılanmaması durumunda bütün tutukluların açlık grevine başlayacağını kaydetti.

Gülistan Karataş babasının başlatılan açlık grevinin amacını şöyle aktarıyor : “Hasta tutukluların tedavi edilmesi, görüş saatlerinin düzenlenmesi, tüm haklarının kendilerine verilmesi, sosyal, ortak alan haklarının yerine getirilmesi ve su sorunun giderilmesi amacıyla başladıklarını aktardı. Günde 12-13 saat su verilmiyor. Babam cezaevine yeni getirilen kişilerin çıplak arama uygulamalarına maruz kaldığını, yazdıkları mektupların ‘Disiplin cezası var’ denilerek gönderilmediğini söyledi. Babam, Ferhat Durdu adındaki bir arkadaşlarının cezası bitmesine rağmen disiplin cezası olduğu gerekçesi ile 5 aydır tahliye edilmediğini söyledi. Bir odada 23 kişi kaldıklarını ve cezaevinde her geçen gün sorunların katlanarak büyüdüğünü, yine keyfi olarak havalandırma kapılarının çok geç açıldığını söyledi. Babam taleplerinin karşılanmaması durumunda bütün arkadaşlarının açlık grevine gireceğini söyledi. Tutuklu yakınları olarak cezaevinde bulunan yakınlarının taleplerinin karşılanmasını ve bunun için duyarlı kamuoyunu sorumluluk almaya çağıran Karataş, “Babam yaşadıkları sorunları 11 madde halinde bütün sivil toplum kuruluşlarına göndermek istediklerini, bu mektupların cezaevi yönetimi tarafından işleme alınmadığını söyledi. Babam cezaevi yönetiminin içerdeki sorunların dışarıya yansıtılmasını, bu şekilde engellediklerini söyledi. Tutukluların talepleri bir an önce karşılanmalıdır” dedi.

‘Hastalığa rağmen su verilmiyor’

4 yıl 10 aydır cezaevinde olan Mahmut Tutal’ın babası Emin Tutal ise, oğlu ile en son Perşembe günü telefonla görüştüğünü ve oğlunun kendisine cezaevinde yaşadıkları sorunları aktardığını dile getirdi. Baba Tutal, “Oğlum en büyük sorunlarının su olduğunu söyledi. Bu hastalığa rağmen sürekli suyun kesildiğini ve suyun kendilerine kısa aralıklarla verildiğini söyledi. Bu durumdan dolayı cezaevinde bulunan tutuklular açlık grevine başladı” diye konuştu.