Lokman Birlik’in Babasına Verilen Beraat Kararı Bozuldu

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde, 3 Ekim 2015 tarihinde yaralı bir halde bedeni zırhlı araca bağlanıp sürüklenerek öldürülen 24 yaşındaki Hacı Lokman Birlik’in cenaze törenine katılan baba Hasan Birlik ile 9 kişi hakkında verilen beraat kararı bozuldu.

‘Örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın sonucunda, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce “suç unsuru oluşmadığı” gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmişti.
Dosya savcısı, mahkemenin kararına ilişkin Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Diyarbakır BAM 9’uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Zırhlı araç arkasında bedeni sürüklenen Birlik’in “örgüt üyesi” olduğunu ileri süren Daire, cenaze töreninde atılan “şehît namirin” gibi sloganlar ile sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamaların taşınmasının ifade özgürlüğü kapsamında görülemeyeceğini kaydetti. Sanıkların eylemlerinin bir bütün olarak değerlendirildiğinde, “örgüt propagandası” yaptıklarını iddia eden Daire, savcının itirazını “yerinde” buldu. Karar, oy birliğiyle alındı.  Kararla birlikte 10 kişinin yargılaması tekrardan başlayacak.