“Ekmek Arası Ispanak” Paylaşımı Nedeniyle İşten Atılan Bedirhan Aslan Hala İşsiz!

Geçtiğimiz Mart ayında, çalıştığı işyerinde Korona Krizi nedeniyle işçilere sadece “ekmek arası ıspanak” veren şirketi sosyal medyada ifşa ettiği için işten atılan Bedirhan Aslan hala işsiz.

İstanbul Bakırköy’de, Bayburt Grup’un metro inşaatında çalışan ve yemek olarak ekmek arası ıspanak dağıtıldığını duyuran işçi Bedirhan Aslan, ‘olaya karşı çıktığım günden beri işsizim, sesimizi duyan var mı’ dedi. Aslan, 6 kişilik bir aile olduklarını ve evde hiç kimsenin çalışmadığını ifade etti.

Bedirhan Aslan kamuoyunun 27 Mart’ta haberdar olduğu haksızlığa dair neler yaşadığını, Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a şu sözlerle aktarmıştı:

“Bir prefabrikte dört kişi kalıyorduk. Çamaşır makinamız yoktu ve biz çamaşırlarımızı kendimiz yıkamak zorundaydık. Üç ay boyunca orada çalıştım. Sabah 7 akşam 7 olmak üzere çalışıyordum. İki haftada bir iznimiz vardı. Mecburiyetimizden çalışıyorduk. Akla mantığa sığmayan bir şey yaşanmıştı. Günde 11 saat çalışan işçiye ekmek arası ıspanağı reva görmüşlerdi. Buna karşı çıktığı için işçiyi de işinden ediyorsun. Onun derdini çözeceğine onun çıkışını verdin. Virüs tedbirleri kapsamında yemekhaneleri kapattıklarını söylediler ve işçilere ekmek arası ıspanağı poşet halinde göndermişlerdi. Ben bu olayı kabul etmek istemedim ve bunu sosyal medyadan paylaştım. Bu durumu sosyal medyada açığa çıkardığım için bir gün sonra muhasebeci beni arayarak sözleşmemin feshedildiğini açıkladı. Gerekçesi de şirketin açığını ortaya çıkarmamdı. Savunmamı yazdım ve işten çıkışımı yaptılar. Paramı gelecek ayın 20’sinde alabileceğim. Ailemin yanına gitmek için yol parası istedim, onu dahi vermediler.”