Tutuklanan Rosa Kadın Derneği Üyelerinden Mesaj Var!

Diyarbakır’da kadınların yaşadığı şiddete karşı başvurabilecekleri, bir araya gelerek mücadele edebilecekleri bir alan olan Rosa Kadın Derneği 22 Mayıs sabahında polisler tarafından saldırıya uğramış, dernekteki evraklara el konulmuştu. Rosa Kadın Derneği ve TJA üyesi kadınlar da aynı gün evlerine yapılan polis saldırısıyla gözaltına alınmıştı.

Diyarbakır Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “terör örgütü” iddiasıyla tutuklanan 12 kadın, avukatları aracılığıyla bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayanlara mesajını iletti:

“Bizimle dayanışma göstererek kadın mücadelesinin gücünü ve birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu hissettiren tüm kadın kurumlarına, yoldaşlarımıza, gözaltı ve sonraki süreçte pandemiye rağmen hep yanımızda olan avukat arkadaşlarımıza ve milletvekillerine sonsuz teşekkür ederiz. Biliyoruz ki bu dayanışmanın ve kadın mücadelesinin önünde durabilecek tek bir güç yoktur. Bilinsin ki onlar ne yaparsa yapsın biz “Kadın cinayetleri politiktir” demekten, “Kadınlar barış istiyor” demekten, “Jin jîyan e, jiyane ne kujê” demekten vazgeçmeyeceğiz. Çünkü verdiğimiz mücadelenin ne kadar haklı olduğunu biliyoruz. Yarınlar çok daha güzel olacak. Bizleri merak etmeyin, hepimiz gayet iyi durumdayız. Sevgi ve dayanışmayla…”