Sibirya’da Bronz Çağı Mezarında Bir Oyuncak Bulundu

Sabuntaşından yapılmış oyuncak kafası, Sibirya’daki bir Bronz çağ mezarında bulundu. F: Archives of IIMK RAS

Sibirya’da çalışan arkeologlar, Hakasya bölgesindeki 4.500 yıllık bir yerleşimde yer alan bir çocuk mezarında Bronz Çağı’na ait oyuncak bulundu.

5 cm boyutundaki sabuntaşından yapılmış oyuncak kafasının, oynamak için tasarlanmış en eski oyuncak olduğuna inanılıyor.

Materyal Kültür Tarihi Enstitüsü’nden Arkeolog Dr Andrey Polyakov, figürün badem gözler ve büzüşmüş ağzı da dahil olmak üzere çok dikkatli işlenmiş yüz hatları olduğunu söylüyor.

Oyuncağın geri kalan kısmı organik materyalden yapılmış olabilir. Bu da bu kısımların neden günümüze kadar ulaşmadığının sebebi olabilir.

Söz konusu 4.500 yıllık oyuncak Okunev kültürü yerleşiminde bulundu. Okunev kültürünü, Bronz çağda Sibirya’ya gelerek buraya yerleşen bir grup oluşturuyor. Ayrıca bu kültür insanlarının Kızılderililerle de bir bağlantısı olduğuna ilişkin düşünceler mevcut.

Eylül 2016’da bir balıkçı tarafından bulunan pagan tanrısı figürini. F: Archives of IIMK RAS

Polyakov, oyuncak kafasının bir elit mezarında bulunmadığını, tam aksine sıradan bir çocuk mezarında bulunduğunun vurgusunu yapıyor. Bu da o dönemde herhangi bir çocuğun, sofistike bir oyuncağa sahip olabildiği anlamına geliyor.

4.500 yıllık bu oyuncak, Hakasya bölgesindeki Okunev yerleşim alanında son zamanlarda bulunan birkaç buluntudan biri.

Kaynak: Arkeofili (IB Times)