Şule Çet Davasının Gerekçeli Kararı Açıklandı

Gazi Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Şule Çet’in, 29 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’daki bir plazanın 20’nci katından düşerek yaşamını yitirmesiyle ilgili Sıhhiye Adliyesi 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 4 Aralık’ta sonuçlanmıştı. Mahkeme, Şule Çet’in katilleri olan Çağatay Aksu’ya, müebbet ve 12 yıl altı ay, Berk Akand’a ise 18 yıl dokuz ay hapis cezası vermişti.

Mahkeme Şule Çet’in katilleri Çağatay Aksu’ya ve Berk Akand’a verilen hapis cezalarının gerekçesi açıklandı. Kararda, Aksu’nun Şule Çet’e cinsel saldırıda bulunduğu, ardından şikayet edileceğini düşünerek darbedip, boğazını sıktığı ve intihar süsü vermek için de pencereden attığı belirtildi.

Gerekçeli kararda, katil Çağatay Aksu’nun Şule Çet’e yönelik zorla nitelikli cinsel saldırı eylemini gerçekleştirdiği, Çet’in bu durumu kabullenmeyerek, kendisine tepki gösterdiğini açıklandı.

Katil Çağatay Aksu’nun, Çet’in plazadan ayrılmasına izin vermediği bunun sonucunda tartışma çıktığı belirtilerek şu ifadeler açıklandı: “Sanık Aksu, yüksek düzeyde alkollü olmasının verdiği etkiyle de şikayet edileceğini ve zor durumda kalacağını düşünerek, maktuleyi darp ettiği ve boğazını sıkması nedeniyle bu aşamada ölen veya darbın etkisi ile şuurunu kaybedip, bayılmış olan maktuleyi öldüğünü düşünerek, intihar görüntüsü vermek için binanın 20’nci katında bulunan ofisin açık penceresinden aşağıya atmak suretiyle, işlediği cinsel saldırı suçunu gizleme ve bu suçun delillerini ortadan kaldırmak amacıyla ‘nitelikli kasten öldürme’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarını işlemiştir.”