ABD’de Polis Açık Açık Irkçılık Yapmaya Devam Ediyor

ABD’nin Teksas eyaletinde iki atlı polis, siyah bir kişiyi kelepçeleyip karakola ata bağlı bir şekilde yaya olarak götürdü. Akıllara kölelik yıllarını getiren fotoğraf için çok büyük bir tepki oluşunca resmi olarak özür dilenmek zorunda kalındı. Özür de içeriğinden dolayı tepki aldı.

Geçtiğimiz cumartesi günü, Teksas’ın Galveston kentinde 43 yaşındaki bipolar ve evsiz biri olan Donald Neely, başkasının arazisine izinsiz girme suçlamasıyla gözaltına alındı. Ancak iki atlı polis, Neely’yi kelepçeledi ve kelepçelere bir ip bağladı. Evsiz siyah, atların üzerindeki polisler tarafından bu şekilde karakola ‘yürütüldü’.

Galveston Polis Şefi Vernon Hale yaptığı açıklamada, tekniğin bazı senaryolarda kabul edilebilir olduğunu, ancak “memurların bu örnekte kötü karar verdiğini” söyledi. Hale’in yaptığı bu açıklama da tepkiye neden oldu. Tepkiler üzerine uygulamanın askıya alındığı da açıklandı.

Sivil hakları savunan Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) isimli kuruluşun Houston şubesinin Başkanı James Douglas, yaptığı açıklamada, “2019 yılındayız, 1819 değil. Tek bildiğim, at üzerindeki iki beyaz polisin, siyah bir adamı kelepçelerine bağlı bir iple sokakta gezdirdiği. Bu mantıksızdır, nokta. Ve şunu biliyorum ki, eğer bu kişi bir beyaz olsaydı, böyle bir şey yaşanmazdı” diye konuştu.