Anarşist Nikos Romanos 6 Yıllık Tutsaklığın Ardından Özgür

Kendisi gibi anarşist olan ve 7 Aralık 2008’de polis kurşunuyla katledilen Alexis’in arkadaşı Nikos Romanos 6 yıllık tutsaklığının ardından tahliye oldu. 

Romanos’un açlık eylemine başlamasıyla beraber Yunanistan’da çok sayıda dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

2013 yılından beri tutsak bulunduğu hapishanede üniversite sınavına giren, ancak kazandığı üniversitede derslere girmesi devlet tarafından engellenen Nikos Romanos 10 Kasım 2014 tarihinde açlık eylemine başlamıştı.

Romanos’un talepleri için gerçekleştirilen eylemlerin de etkisiyle 10 Aralık 2014’de geri adım atmak zorunda kalan Yunanistan devleti Romanos’un üniversite derslerine girmesine izin vermişti.

Açlık eyleminin ilerleyen günlerinde hapishane hastanesine yatırılıp zorla yemek yedirilmeye çalışılan Nikos, dayanışma için gelenlere böyle selam vermişti.

Anarşist mücadelesi için yoldaşlarıyla beraber banka soyan Romanos 18 yıl hapis cezası aldıktan sonra temyiz mahkemesinde cezası 14 yıla düşürülmüştü. Romanos’un cezası tutsaklığı boyunca hapishane işlerinde çalıştığı ve üniversiteye gittiği için düşürüldü ve geçtiğimiz günlerde tahliye oldu.