“Bu Sizin İçin Nicola ve Bart”: İki Anarşist Göçmen 91 Yıl Önce Bugün Katledildi

Nicola Sacco ve Bartholomeo Vanzetti, İtalya’dan genç yaşta ayrılmış, ABD’de çalışmaya başlamış ve kendileri gibi, İtalya’dan gelen göçmen anarşist arkadaşlarından etkilenerek anarşist mücadelede aktif olarak yer almış iki işçiydi. 

15 Nisan 1920 ‘de bir ayakkabı fabrikasının muhasebecisi ve güvenliği öldürüldü ve cadı avı başladı. Cadı avı, Sacco ve Vanzetti’nin üstlerinde anarşizm propagandası bulunan bildirilerle gözaltına alınmalarıyla son buldu.

Sacco’nun 15 Nisan’da işe gitmemiş olması, Vanzetti’nin Noel’de gerçekleştirilen Bridgewater soygununda tanıklar olmasına rağmen şüpheli görülmesi ve aslında bu iki adamın anarşist olmaları, düzmece delillerle suçlu ilan edilmeleri için bir bahaneydi.

7 yıl boyunca dünyanın çeşitli coğrafyalarında Sacco ve Vanzetti için eylemler düzenlendi.

Restoranlarda bulaşıkçılık, çiftliklerde bahçıvan, çeşitli fabrikalarda, su taşıyıcılığı, kunduracılık ve balıkçılık gibi birçok farklı alanda çalışan Sacco ve Vanzetti, aynı zamanda anarşizm için de mücadele ediyordu. Göçmen işçilerinin hak mücadelelerinde, grevlerde ve işgallerde birbirini bulan bu iki anarşistin elektrikli sandalyeye gönderilmelerindeki asıl nedenler bunlardı.

Sacco ve Vanzetti, devletin devrimci mücadeleye özellikle de anarşist işçilerin mücadelesine yönelik gerçekleştirdiği yoğun baskılar sonrasında gözaltına alınmışlardı. 1921’de başlayan ve yaklaşık 7 yıl süren “yargılama” tiyatrosu ise, devletlerin adaletsizlik timsali olarak tarihe geçecekti.

Cenazelerine yüz binlerce kişi katıldı.

Sacco ve Vanzetti 1927 yılında  22 Ağustos’u 23 Ağustos’a bağlayan gece elektrikli sandalye ile idam edildiler. Ancak onlar idam edilirken dahi son nefeslerinde anarşizme ve işçilerin adalet mücadelesine, bu mücadelenin haklılığına, meşruluğuna olan inançlarını şu sözlerle haykırdılar:

Özgürlüğe ve halka karşı iktidarlar böyle savaşır. Bizler, Anarşi uğruna ölüyoruz! Yaşasın Anarşi!”-Bartolomeo Vanzetti

“Kapitalist sınıfın, devrimcilere karşı katı ve acımasız olduğunu biliyoruz. Ölümümüze ilişkin gurur duyuyoruz. Ve bütün anarşistlerin düştüğü gibi düşeceğiz.” –Nicola Sacco

Bu sizin için, Nicola ve Bart/ Sonsuza dek kalplerde yaşayacaksınız/ Nihayet geldi son zamanlarınız/Bu acı kurtuluşunuz olacak