1176 Gün Hapsin Bedeli 626 Lira!

Dev-Sol davasında yargılanan ve  1176 gün hapis yattıktan sonra suçsuz bulunarak beraat ettirilen Doğan Işık’ın açtığı tazminat davasında 626 lira ödenmesine karar verildi.

Haksız şekilde tutuklu kaldığı gerekçesiyle dava açan Işık, 50 bin lira maddi, 500 bin lira da manevi tazminat talep etti.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada bilirkişi, Işık’ın kazancını 1982 yılına göre hesapladı ve tutuklu kaldığı 1176 gün boyunca kazanç kaybının 626 lira olduğunu öne sürdü. Bilirkişinin ücretlendirmeyi 1982-1986 tarihleri arasındaki asgari ücret tarifesine göre yaptığı belirlendi.

Kararı değerlendiren Işık’ın avukatı, bilirkişi raporunun bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu söyleyerek, yeni bir bilirkişi raporu alınmasını talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, davacı Işık’ın tutuklu kaldığı süre için 626,82 lira maddi ve 500 lira manevi tazminat verilmesine karar verdi. Mahkeme kararına göre Işık’ın ceza evinde kaldığı her gün için 95 kuruş bedel biçilmiş oldu.

Metris Cezaevi’nde kaldığı süre boyunca defalarca işkence gördüğünü anlatan Işık, “O süreçte işimi, sağlığımı ve aile düzenimi kaybettim. Çok ağır fiziki ve psikolojik işkenceler gördüm” dedi.

Haksız ve hukuksuz olarak yıllarca hapis yattığını belirten Işık, mahkemenin kararını temyiz ettiğini söyledi.