Amiral Battı, Ben Tayfayı Merak Ediyorum

Amiral battı, amiral gemisi gitti. Basında neredeyse devletle özdeşleşmiş, her dönem devletin sesi olmuş Hürriyet Gazetesi, Doğan grubundan Demirören grubuna satıldı. Elbette medyadaki böylesine büyük bir el değiştirme tek başına da önemli, ancak günümüz koşullarında böylesi bir değişiklik başka anlamlar da taşıyor hiç kuşkusuz.

Başta Hürriyet olmak üzere Doğan Medya Grubu, son 10 yıldır değişen iktidar kliklerinin içerisinde kendisine konum almada sıkıntılar yaşıyor, kendi liberal çizgisi, gittikçe muhafazakarlaşan siyaset erkiyle çatışmalar doğuruyordu. Bu da Aydın Doğan’ın diğer ticari  işlerini de sekteye uğratıyordu iste istemez. Eskiden kolayca gelen ihaleler son dönemde alınamaz, yandaşlara verilen teşvikler Aydın Doğan’a verilmez, hatta saraya çağrılmaz bile olmuştu.

Gazeteci bir kökenden gelmiş olsaydı belki direnirdi, ama Aydın Doğan’ın da meşrebi belli. Ondan Abdi İpekçi ya da Çetin Emeç olmasını kimse beklememeli. Hatta hiçbir çalışanına sormadan, danışmadan tek başına böyle bir satış kararı verdiği için sıradan bir patron olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Aydın Doğan patrondu, gene patron oldu. Asıl benim sözüm, bugüne dek bu gerçeği görmezden gelerek kendilerine sunulan sıcak plazalarda habercilik yaptığını sanan “meslektaşlarıma”. Şimdi onların alacağı tavrı merak ediyorum. Haber dilleri nasıl değişecek, yaptıkları programlar nasıl bir dönüşüm yaşayacak? Şimdi belli olacak AK’la kara.