‘ByLock’ Kullanıcısı Olduğu İddia Edilen Gazeteciye 6 Yıl 3 Ay Ceza

‘ByLock’ kullanıcısı olduğu iddiasıyla geçen 16 Ağustos’ta tutuklanan Birgün gazetesi editörü Burak Ekici’nin ‘örgüt üyesi olmakla’ suçlandığı dava sonuçlandı. Ekici’ye, ‘FETÖ üyesi olmaktan’ altı yıl üç ay hapis cezası verildi.

Birgün editörü Ekici, geçen 10 Ağustos’ta evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. Aynı operasyonda 35 gazetecinin de evi basılmıştı. Gözaltına alınan gazetecilerin ByLock kullanıcısı oldukları iddia edilmişti.

Tutuklanması talep edilen gazetecilerden, aralarında Yasir Kaya ve Burak Ekici’inin de bulunduğu dokuz gazeteci ‘FETÖ üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, ‘FETÖ üyeliği nden yargılanan Birgün gazetesi editörü Ekici’nin duruşması planlanandan altı saat geç başladı.

Duruşmada söz alan Ekici’nin avukatı İbrahim Pehlivan mahkemeye, Ekici’nin ‘ByLock’ indirmediğini gösteren bilirkişi raporu sunduklarını belirterek “Dosyada sadece ByLock sinyali olması yeterli delil olmadığı anlamına gelir” dedi ve müvekkilinin beraat ve tahliyesini istedi.

Savunmasını yapan Ekici ise “Hakkımdaki ByLock raporuna ilişkin çelişkiler bilirkişi raporuyla da ortaya konmuştur. Ben sosyalistim. FETÖ benim için her zaman FETÖ’ydü”diye konuştu.

Kararını açıklayan mahkeme, Ekici’yi altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırdı ve tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliye etti.