Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Akıl Hastalığı Olarak Kabul Edilecek

Dünya Sağlık Örgütü’nden bütün oyun severler için olmasa da günün büyük bölümünü bilgisayar başında oyun oynayarak geçirenler için kötü bir haber var.

En son 1990 yılında güncellenen Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması (The International Classification of Diseases) teşhis kılavuzunun 2018 yılında yenileneceğini belirten Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bilgisayar oyunu bağımlılığının kılavuzda “akıl hastalığı” başlığı altında bulunacağını açıkladı.

Bilgisayar oyunu bağımlılığının WHO tarafından önemli bir konu olarak tanınmasının son derece kritik olduğunu belirten WHO Akıl Sağlığı Departmanı’ndan Vladimir Poznyak, “Sağlık uzmanları bilgisayar oyunu bağımlılığının ciddi sonuçları olabileceğini fark etmeli. Her alkol içen insanın alkolik olmadığı gibi bilgisayar oyunu oynayan herkeste de akıl hastalığı bulunmuyor. Fakat belirli durumlarda aşırı bilgisayar oyunu bağımlılığı olumsuz etkiler yaratabilir” şeklinde konuştu.

*Birçok kişi ve kurum bilgisayar oynamanın akıl sağlığını bozacak bir davranış olduğunu kabul etmese de ESET güvenlik araştırmacıları 500 bilgisayar oyuncusunun yer aldığı bir araştırmada, katılımcıların %10’unun bilgisayar başında 12-24 saat arasında vakit geçirdiğini açıklamıştı.