Genel-İş Üyesi İşçiler İzmir’de Taşeron İhalesini İptal Ettirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki taşeronlaşmalara karşı direnen Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube garaj ve otobüslerin temizlik ihalesini iptal ettirdi. Temel hizmetleri bir bir taşerona verilen ESHOT’un, araç bakım ve boya işlerinin ardından, garaj ve otobüslerin temizliğinin ihale ile taşeron şirketlere verilmesi için belediye tarafından hazırlık yapılıyordu.

Şimdiye kadar İZENERJİ ve ESHOT işçileri tarafından yürütülen İnciraltı ve Urla ve Seferihisar gibi çevre belediyelerdeki otobüs garajları ile yolcu otobüslerinin temizliği ile bakımı işlerinin 17 aylık ihale ile taşeron şirketlere verilmesi için Büyükşehir Meclisinde karar alındı.

Ancak işyerlerine taşeron şirketleri sokmamakta kararlı olan Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube üyeleri belediye bürokratları ile görüşmeler yaptı. Görüşmelerde belediye bürokratları ihaleye gerekçe olarak işçi sayısının yetersizliğini ileri sürerken sendika ise mevcut bir ihalenin olduğunu alanda işlerin taşeron şirketlere vermenin hukuka aykırı olduğunu dile getirdiler ve  Büyükşehir Belediyesinin kendi şirketlerine yeni işçi alabileceğini hatırlattılar.

Şube yöneticileri ihaleye çıkılması durumunda gerekirse eylem yapacaklarını belirttiler. Görüşmelerin ardından geri adım atmak zorunda kalan belediyenin, ihaleyi iptal ettiği öğrenildi.

Kaynak: Evrensel