Barış Tutsakları Günü’nde 22 Kişi Vicdani Reddini Açıkladı

Vicdani Ret Derneği’nin “1 Aralık Dünya Barış Tutsakları Günü” dolayısıyla düzenlediği etkinlikte, 22 kişi vicdani reddini açıkladı.

Düzenlenen etkinlikte “Askersiz Bölge: Vicdan” belgeselinin gösteriminin ardından vicdani retçi Mehmet Tarhan ve Halil Savda ile Vicdani Ret Derneği Avukatı Davut Erkan’ın katıldığı “Hiç Kimse Zorla Asker Yapılamaz” adlı söyleşi gerçekleştirildi.

Söyleşinin ardından etkinliğe katılan, Enise Şeyda Kapusuz, Cemile Sarı, Emre Bayyiğit, Cemile Sarı, Murat Demiroğlu, Ahmet Sait Gündüz vicdani reddini açıklarken; 16 kişi ise gönderdiği mesaj ile vicdani reddini açıkladı.

Enise Şeyda Kapusuz açıklamasında, “Bu hayat da erkeklerin, savaş da. Savaş ne sadece doğuda, batıda ne Filistin’de Kürdistan’da savaş bastığım toprakta. Vicdanımın sesini dinliyor savaşı reddediyorum.” derken, Murat Demiroğlu ise, “Varoluşumun doğal sonucu olarak askerliği reddediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Tarık Paköz ise, “Şiddet ve emir alıp vermek istemiyorum. Ben aileme bakmakla yükümlü iken gidip kimsenin emri altında kalmam ve kimsenin canını almam bu yüzden vicdani reddimi açıklıyorum.” dedi. Etkinlikte vicdani reddini açıklayan Emre Bayyiğit “En büyük silahlı yapılanma ve asıl terörist devlettir. İnsanları öldür-öl dayatmasıyla kışlalarına kapatan, organize bir şekilde işlediği cinayetleri; eğitim zaiyatı, şakalaşma ve intihar diyerek örtbas etmeye çalışan ve bunları reddedenleri askeri cezaevlerine kapatıp işkence eden orduyu reddediyorum… Bir anarşist olarak katliamcı devletin yasalarını ordusunu ve kendisini tanımıyorum, vicdani ve total reddimi açıklıyorum.” diyerek reddini açıkladı.

Etkinliğe bir mesaj gönderen Bawer Fırat ise, “Ben kişilik olarak öldürmeyi, silah ve tahakkümü reddeden bir kişiyim. Bundan dolayı vicdanen öldürmek ve ölüm üzerine eğitim ve emir almayı reddetmekle birlikte bir de tarihi ve ailevi bakımdan da bu devlete ve Kemalist sisteme hizmet etmeyi reddediyorum.” diyerek reddini açıkladı.

Bu haber Meydan Gazetesi’nin 15. sayısında yayımlanmıştır.