Keçiören’de Zabıta, A Takımı ve Polis Tarafından Saldırıya Uğrayan Pazarcıların Tezgahı Kapatıldı

Geçtiğimiz günlerde Keçiören’de zabıta, A takımı ve polis tarafından saldırıya uğrayan pazarcıların tezgahı kapatıldı.

Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı Etlik Mahallesi’nde kurulan pazarda darp edildikten sonra gözaltına alınan ve tezgah açmaktan men edilen pazarcı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin Mezopotamya Ajansı’na konuştu. “A takımı bizi pazarın dışında kameraların görmediği bir yere götürdü. Turgut Altınok önce kendisi yumruk attı sonra da yanındakilere dövdürdü” dedi. Yaşanan olayda darp edilen pazar esnafı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin bir gün gözaltında kaldıktan sonra “görevli memura mukavemet” ve “hakaret” suçlarından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi Başkanı Turgut Altınok, Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı ve yanındaki diğer şahıslardan şikayetçi oldu. 

Saldırıda darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi kararıyla, Keçiören’deki tüm pazar yerlerinde tezgah açmaktan “kurallara uymadığı” gerekçesiyle men edildi.  Yaşananlar yandaş medya tarafından “ezik şeftali kavgası” başlığıyla servis edildi. Ancak darp edilen Sütçü ve Tekin, olayların kendilerinin Keçiören Belediyesi’ne bağlı çalıştığı bilinen “A takımı” tarafından darp edilmeleri üzerine başladığını söyledi.

Yaşananların “ezik şeftaliyle” alakası olmadığını belirten Sütçü, “Bizim şeftaliler arasında irili ufaklı karışık olduğu için ucuza sattık. Faturasında da irili ufaklı şeftali diye yazıyor. Biz malımızı satarken Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı geldi, sorgu sual etmeden tezgahımızı yıktı. Bunlar kamera kayıtlarında da var. Karakolda bizzat gördüm. Biz de ‘tamam toplarız’ dedik. O da başımıza iki zabıta dikti ‘bunlara mal sattırmayacaksınız, kameraya çekeceksiniz’ dedi. Tezgahımıza müşteri geldi onlara da izin vermediler. Aradan bir süre geçtikten sonra başkan yardımcısı yeniden geldi. Emrah Tekin de ‘biz buraya 7 bin TL ödedik ezik çürük yok açın bakın’ dedi. Başkan yardımcısı tezgahımız dağıttı. Küfretti. Biz de ‘bunu yapmaya hakkınız yok, gelip bize hakaret edemezsiniz’ dedik. Yanındaki şahıs Emrah’ın kafasına telsizle vurdu. Zabıta da kolumuza girdi ve pazarın girişine çıkardı” dedi. 

Pazarın girişinde bekletilirken Altınok’un bir grupla yanlarına geldiğini vurgulayan Sütçü, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Gelir gelmez ağza alınmayacak hakaretler etti, yanındaki koruması da Emrah’ı itekledi. Pazarın içinde her tarafta kamera vardı ve bizi darp ettiklerinde pazarcılar buna izin vermezdi. Altınok yanındaki A takımı denilen çeteye, ‘Bunları pazarın dışına’ çıkarın’ dedi. Yanındakiler de bizi tanıyor ‘ya boşverin başkan herkese küfrediyor siz taşkınlık çıkarmayın sizi pazarın dışına alalım siz orada sakinleşin’ diyerek pazarın dışına çıkardılar. Etrafta kameraların olmadığı bir köşeye götürdüler. Bir süre sonra Altınok yeniden geldi ve yanında en az 50-60 kişi vardı. Gelir gelmez bizi itekledi, hakaretler etmeye başladı. Bize yumrukla vurdu sonra da yanındaki adamlara, ‘vurun’ dedi. Yanındakilerin hepsi birden bize vurmaya başladı. Emrah bir yere ben bir yere kaçtım. Kaçarken önümü kestiler ve dövdüler. Bir süre sonra dayanamadım yere düştüm.” 

Hastaneye yoldan geçen birisinin arabasıyla kaldırıldığını dile getiren Sütçü, darp raporu aldığını belirtti. Hastanedeyken pazarda yaşananlardan haberdar olmadığını dile getiren Sütçü, “Hastaneden çıktıktan sonra Aktepe Sivil Ekipler Amirliği’ne ifade vermeye gittim. Oradan beni alıp Etlik Karakolu’na götürdüler. Pazar içindeki olaylarla alakam olmadığı, her tarafım sargılı olmasına rağmen nezarethaneye attılar. Sabaha kadar aç susuz beklettiler. Bizi dövenlerin ifadesi dahi alınmadı. Savcı da bizi suçlar şekilde ‘bu olayı niye bu kadar uzattınız’ dedi. Bana ‘sen hiç dayak yemiş birine benzemiyorsun’ dedi. Ben de kamera kayıtlarının olduğunu söyledim. Ama mağdur olmamıza rağmen haftada iki gün gidip imza atacağız” diye belirtti. Keçiören’deki tüm pazar yerlerinin iptal edilmesine de tepki gösteren Sütçü, “Ne zaman açacağım da belli değil. Adalet istiyoruz. Şikayetçi olduk sonuna kadar da takipçisi olacağız” dedi. 

Doğduğundan beri Keçiören ilçesinde yaşayan Musa Özkalp de “A Takımı” olarak bilinen kişilere dair şu bilgileri paylaştı: “Parka akşam saatlerinde bir kadınla bir erkeği yan yana gördüklerinde direk erkeği dövüp evine gönderiyorlar. Geçenlerde arkadaşlarımızla parkta kola içiyorduk, hiç sorgu sual yapmadan ‘kolanın içinde alkol var’ diyerek arkadaşlarımızı dövdüler. Kendilerini ‘başkanın adamıyız’ diyerek tanıtıyorlar.  Temizlik görevlisi adı altında kurulan A takımı gayri meşru. Hepsi sabıkalı. A takımı diyen tipler, bellerinde silahla üstlerinde takım elbiseyle gezen tipler ama resmiyette temizlik personeli olarak geçiyorlar. Pazarda bu olaylar yaşandıktan sonra ‘A Takımı’ denilen kişiler temizlik kıyafeti giyip ellerinde coplarla belediye binası önünde nöbet tuttu. Bu takımın herhangi bir resmiyeti yok. Devlet de bunu görüp göz mü yumuyor. Haberleri yoksa, bu takım yıllardır var. Ama kimse şikayet edemiyor. Etse tehdit ediliyor. Kişilerin evine gidip ‘Biz A takımıyız eşin nerede’ diye soruyorlar. Çok icraatları var ve patlama noktası bu oldu. Böyle giderse esnafın isyanı da devam edecek. Sesimizin duyulması lazım.”

Kaynak: M/A