Kobane Davası: Reddi Hakim Talebi Reddedildi

Kobane Davası’nda avukatların ve siyasetçilerin üst mahkemeye taşıdığı reddi hakim talebi reddedildi.

IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarına karşı yapılaneylemler gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları,üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Sincan Hapishanesi’nde örülen duruşmaya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yanı sıra partinin milletvekilleri, yöneticileri ve baro başkanları da katıldı.

Duruşmaya ABD, İngiltere, Kanada Büyükelçiliği temsilcileri, AB-Türkiye Delegasyonu üyeleri ve Uluslararası Af Örgütü temsilcileri de gözlemci olarak hazır bulundu.

Cezaevi Kampusu’nun önünde zırhlı araçların yanı sıra çok sayıda polis yer aldı. Duruşmayı izlemeye gelen çok sayıda kişi arama noktasından geçtikten sonra duruşmanın görüldüğü salona geçti.

SEGBİS ile Bağlantı Sağlandı

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, DBP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna, eski RTÜK üyesi Ali Ürküt, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, yerine kayyum atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, HDP eski milletvekili Gülser Yıldırım, HDP eski MYK üyeleri Zeynep Ölbeci, Cihan Erdal, Can Memiş, Meryem Adıbelli tutuklu bulundukları hapishanelerde, tutuksuz yargılanan İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder İstanbul’dan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Reddi Hakim Talebine Red

Mahkeme heyeti, avukatlar ve siyasetçilerin reddi hakim taleplerinin reddedilmesine ilişkin Ankara 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazın da reddedildiği duyurdu.

Duruşma, dosyaya gelen evrakların okunmasıyla devam ediyor.