Suruç Katliamı 70. Ayında: Suruç İçin Adalet!

Suruç Katliamı’nın 70. ay dönümünde, her ayın 20’sinde Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısını yaptığı Suruç İçin Adalet eylemi Kadıköy Halitağa Caddesi’nde gerçekleştirildi. Bu ayki açıklamayı Suruç’ta katledilen Vatan Budak’ın babası Murat Budak okudu.

Açıklamada, katliam ana davasında hala bir gelişme yaşanmazken açılan idari davada Antep Bölge İdare Mahkemesi’nin Suruç’ta katledilenler ve yaralananları oraya gittikleri için %50 suçlu bulduğu, yani yargının katledenlerle katledilenleri eşit oranda suçlu bulduğu vurgulanarak “Bizi katillerle bir görmek katliamı meşrulaştırmaktan başka bir anlam taşımamaktadır.” denildi.

25 Mayıs’ta Çağlayan’da görülecek olan, Suruç yaralısı Uğur Ok’un yargılandığı dava ve 27 Mayıs’ta Urfa’daki Hilvan Adliyesi’nde görülecek olan Suruç Katliamı ana davası için dayanışma çağrısı yapıldı.

“Suruç için adalet, herkes için adalet” ve “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganlarının atıldığı açıklama, Suruç’ta katledilenlerin anısına gerçekleştirilen oturma eyleminin ardından sona erdi.