Kobane Davası Yasaklarla Başladı

Kobanê davasının görülecek ikinci duruşması öncesi salonda polis yoğunluğu dikkati çekerken, izleyiciler, aileler ve müştekiler için ayrı salon hazırlandı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise turkuaz kartı olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 siyasetçisinin yargılandığı Kobanê davasının 2. duruşması başladı.

Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşma öncesi kampüs içi ve dışı polis ablukasına alındı. Duruşma öncesi avukatlar, milletvekilleri ve izleyiciler, “bomba araması var” denilerek uzun süre kampüs girişinde bekletildi. Yapılan tartışmaların ardından salona alımlar başladı.

Duruşma salonunda polis yoğunluğu dikkat çekerken, izleyiciler, aileler ve müştekiler için ayrı salon hazırlandı.

Gazetecilere Turkuaz Kart Engeli

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler, turkuaz kartları olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı. Ayrıca duruşma salonuna bilgisayar ve telefonların alınmasına da izin verilmedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile HDP milletvekilleri ve parti yöneticilerinin katıldığı duruşmayı, Avrupa Birliği Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delagasyonu da izliyor.

Kaynak: ETHA