İkizdere’de Şirket-Devlet İşbirliği: Cengiz’e Karşı Eylem Yasağı!

Rize Valiliği, İkizdere’de yaşayan halkın yaşam alanlarını savunmak için Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı yaptığı eylemlere yasak getirdi.

Bir devlet kurumu olarak, bir şirkete karşı eylem yapılmasını yasaklayarak açık bir şekilde “şirket-devlet işbirliğine” örnek veren Valilik, İkizdere ilçesi sınırlarında polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamında, aralarında Ccovid-19’un da bulunduğu çeşitli gerekçeler sıraladığı yasağı duyurdu.

Valiliğin açıklamasında “Meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık tüm alanlarda; yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, açık ve kapalı yer toplantısı yapma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik ve miting düzenleme, el ilanı, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve poster asma, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması yapma vb. etkinliklerin (parti, sendika, dernek vb. sivil toplum kuruluşları kongrelerinin, basın açıklamalarının yalnızca parti, sendika, dernek vb. sivil toplum kuruluşu binalarının içinde sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla düzenlenmesi hariç), yapılmasının 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine istinaden Valilik Makamının 16/05/2021 tarih ve 2835 sayılı Oluru ile 17/05/2021 günü saat 00:01’den başlayarak, 15 (onbeş) gün süreyle yasaklanmasına karar verilmiştir,” ifadelerine yer verildi.

İkizdere’de köylülerin direniş alanına bu sabaha karşı da Jandarma gelmiş ve alandaki çadırları sökmüştü.