İçişleri Bakanlığı’ndan Market Genelgesiyle Yeni Yasaklar

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘market tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde “zorunlu temel ihtiyaçlar” kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışı yasaklanacak.

Zincir marketlerde içki satışını engellemek için İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınan kararların ardından çıkarılan yeni genelgede “alkollü ürün” vurgusu da dikkat çekti. Bakanlığın genelgesindeki ilgili bölüm şöyle:

“Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.”