Yarınki Dava Öncesi AA ve Soylu’dan HDP’yi Hedef Alan Haber ve Paylaşımlar

28’si tutuklu 108 kişinin yargılandığı ve yarın görülecek Kobanê Davası öncesi Anadolu Ajansı (AA) ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu HDP’yi hedef alan haber ve paylaşımlar yaptılar.

AA bugün servis ettiği  haberde Selahattin Demirtaş ve Fiden Yüksekdağ’ın görselleriyle ‘azmettiriciler hakim karşısına çıkıyor’ ibaresini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter hesabından, yarın Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanacak dava öncesinde, “Onların anlatmadığı. #HDPkkiçinHesapVakti” başlığı ile bir paylaşımda bulunarak HDP’yi hedef gösterdi.

Soylu paylaşımında, 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasındaki eylemlerin talimatını HDP ve PKK yöneticilerinin verdiğini iddia etti.

Geçtiğimiz yıl 25 Eylül’de Kobané operasyonlarında aralarında Ayhan Bilgen ve Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu çok sayıda HDP’li gözaltına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından operasyonlara dair yapılan açıklamada, HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile bazı basın yayın organlarında halkı sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda çağrı yaptıkları” iddia edilmişti.