Devlet Kripto Paraların “Ödemelerde” Kullanılmasını Yasakladı

Dün geceyarısı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni “düzenlemeye” göre, TC sınırları içinde Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların, bir ödeme yöntemi olarak doğrudan ya da dolaylı bir şekilde kullanılmasına yasak getirildi.

Papara ve Ininial gibi “ödeme hizmeti sağlayıcı” kurumların da kripto para borsaları (Binance, FTX vb.) ile ortak iş modelleri ve para aktarımı gerçekleştirmesi de yasaklandı.

30 Nisan’dan itibaren uygulamaya geçecek olan yasak ile beraber, bu borsalara yalnızca devlet kontrollü bankalar üzerinden para aktarılabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak. İlgili düzenlemenin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

İlgili yönetmelikte şu ifadeler kullanıldı:

-Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

-Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

-Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

-Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

-Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.