İçişleri Bakanlığı İstanbul Sözleşmesi Billboard’unu Yasakladı ve Soruşturma Başlattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilecik’te bulunan billboardlarda ‘İstanbul Sözleşmesi’ ile ilgili yer alan ifadeler için Bilecik Belediye Başkanı ve ilgililer hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Soylu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, billboarddaki afişte yer alan ifadelerin, İstanbul Sözleşmesi’nin koruduğu ifade edilen “olası failler” arasında polislerin de bulunması nedeniyle, “hakaret içerdiğini” iddia ederek soruşturma başlatıldığını belirtti.

Soylu, “Toplumumuzun tüm kesimlerine hakaret içeren, Öğretmenlerimizi ve Polisimizi zan altında bırakan Bilecik’teki bilboardlar yaptığımız suç duyurusu sonucu güvenlik güçlerimizce derhal kaldırılmıştır. Bilecik Belediye Başkanı ve ilgililer hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Bilecik Belediyesi’nin billboardlara astığı afişlerde şu ifadeler yer alıyordu: “İstanbul Sözleşmesi kimden korur?” Şiddete meyilli herkesten korur: Eşin, eski eşin veya partnerin şiddetinden, abinin, babanın veya diğer aile bireylerinin şiddetinden, işyerinde patronun, okulda öğretmenin, karakolda polisin ya da sokakta, çarşıda veya toplu taşımada tanımadığımız erkeklerin şiddet ve tacizinden kısaca en yakınımızdakilerin şiddetinden korur”