2020| Bir Yılda 21 Savaş

Heidelberg Uluslararası Çatışma Araştırmaları Enstitüsü (HIIK)  1991 yılından beri dünya genelinde krizler, çatışmalar ve savaşlarla ilgili yıllık rapor hazırlıyor. Enstitünün 2020’ye dair hazırladığı yıllık rapora göre geçen yıl dünya genelinde 21 savaş yaşandı.

“Çatışma Barometresi 2020” başlığını taşıyan araştırma raporunda devletler, etnik ve siyasi gruplar arasındaki silahlı çatışmaların toplam sayısı ise 220 olarak belirtildi.

HIIK 2019 yılında dünya genelindeki savaş sayısını 15 olarak açıklamıştı. 20202ye ait rapora göre geçen yıl kaydedilen savaşların sayısı 2014 yılından bu yana kaydedilen en yüksek sayı oldu.

Enstitünün araştırmasına göre geçen yıl başlayan ya da yeniden alevlenen savaşlar Güney Yemen, Dağlık Karabağ, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mozambik, Güney Sudan ve Etiyopya’da gerçekleşti.

Raporda, savaş ve krizlerin Sahra Altı Afrika ülkelerinde yoğunlaştığı belirtildi. Bu bölgede kaydedilen savaş sayısı 11 olurken bunlardan 5’i daha önce başlayan ve geçen yıl yeniden alevlenen savaşlar.

Yakın ve Ortadoğu’da ise Afganistan, Libya, Suriye, Yemen ve TC ile Kürt silahlı örgütleri arasındaki savaşlar listede yer alıyor.

Önceki yıl Avrupa’da Ukrayna‘daki çatışmalar sınırlı savaş olarak kayda geçerken, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaş 2020 yılında alevlenen savaşlardan biri oldu.

Amerika kıtasında Meksika ve Brezilya’daki uyuşturucu savaşları yeniden alevlenen savaşlar olarak belirtildi. Ayrıca Kolombiya’daki şiddetli çatışmalar da raporda yer aldı. HIIK Asya ve Okyanusya’da Filipinler ve Myanmar’da dört sınırlı savaş kaydetti. 2019 yılında bu bölgede kaydedilen savaş sayısı beş olmuştu.