İstanbul Tabip Odası: “Vaka Sayıları Şubat Ayından Bu Yana Dört Kat Arttı”

Devlet iktidarının ağırlıklı olarak ekonomik kriz nedeniyle 1 Mart itibarıyla başlattığı “normalleşme”, Covid-19 vakalarındaki artış olarak geri dönüş yapmaya başladı. Özellikle İstanbul’da vaka artışları dikkat çekerken, İstanbul Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr Recep Koç, Şubat ayından itibaren vaka sayısının dört kat arttığını belirtti.

Koç, “Şubat ayında İstanbul’da günlük vaka sayımız 1000-1500’lerdeyken; mart başında 2000-2500’lere çıktı, şu an 4 binleri geçiyor”  diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın günlük 1,5 milyon aşı yapılacağını söylemesine karşın ülke çapında günlük 200 bin, İstanbul’da ise 30 bin aşı yapıldığını açıklayan Koç, camilerde 65 yaş üstüne aşı yapılmasına ilişkin ise “Bir gün o camide, bir gün diğerinde, böyle aşılama programı yürütülmez, sağlık müdürlükleri adeta bunu propaganda haline getirdi” ifadelerini kullandı.

Recep Koç, “Geçen hafta İstanbul ve diğer illerden aldığımız bilgilere göre, sağlık müdürlükleri bir yerden, bir yere aşı taşıdı, buna rağmen birçok Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) gelenler aşı olmadığı için geri çevrilmek zorunda kaldı. Çünkü aşı yetmedi” dedi. 

Vaka artışı ve mutant virüs iddialarına dair ise Koç, “Türkiye’de günlük 22 binlerde olan vaka sayısı, İstanbul’da da 4 binleri geçti. 1 aydır dikkatimizi çeken bir durum daha var, ev içi ve yakın kişilerde çok hızlı bir bulaş var, mutant olabilir kesin bir şey söyleyemiyorum. Böyle bir durumda bir anda hastanelere yığılma olmaz, bulaşılar devam ettikçe hastanelere başvurular artar, bunlar 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Yoğun bakımlar ise bulaşıdan sonra en az 3-4 hafta yoğunluğu artan yerler olur, ölümler de o zaman artar.” ifadelerini kullandı.