16 Yaşındaki Ceren Dumanı Katleden 8 Kişi Hakkında İddianame Hazırlandı

İzmir’in Bornova ilçesinde moloz döküm sahasında yanmış cesedi bulunan Ceren Duman’ın (16) katledilmesi ile ilgili yürütülen soruşturma sonucunda 2’si tutuklu 6 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Katil erkeklerden birinin geçen 21 Ağustos günü, Işıkkent Polis Merkezi Amirliğine giderek Ceren Duman’ı bir arkadaşı ile moloz döküm sahasına gömdüklerini söyledi. İtiraf üzerine harekete geçen polis, 2 şahsı gözaltına aldı.

Naldöken Mahallesindeki moloz döküm sahasında yapılan aramada da Duman’ın cansız bedeni bulundu. İzmir Adli Tıp Kurumu morgunda yapılan ön incelemede Duman’ın vücudunda yara ve darp ile kurşun izine rastlanmadı. Ancak genç kızın boğazında peçete olduğu belirlendi.

Yapılan sorguda peçeteyi Ceren’in boğazına kendilerinin tıktıklarını kabul eden ikili, ifadelerinde “Cereni gömmeye giderken ağzından kötü koku geliyordu, peçeteyi boğazına iterek kokuyu gidermeye çalıştık” dedi. Ceren Duman, Yeni Buca Mezarlığında toprağa verilirken, şüpheliler tutuklanıp, hapishaneye gönderildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Tutuklanan 2 kişinin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede Ceren Duman ve katil erkeklerden birinin olaydan 2 hafta önce sosyal medyada tanıştıkları, 21 Ağustos tarihinde günlük kiralık eve gittikleri, ve burada diğer arkadaşını çağırdığı anlatıldı.

katillerin hem alkol hem de uyuşturucu verdikleri Ceren ile cinsel ilişkiye girdikleri ifade edilen iddianamede, genç kızın saat 04.00 sıralarında fenalaşıp yaşamını yitirdiği, ağzından köpükler geldiği, bu nedenle ikilinin Ceren Duman’ın boğazına 2 parça ıslak mendil soktukları belirtildi.
 
katillerin, durumu sağlık çalışanlarına bildirmedikleri, sabah saatlerine kadar alkol aldıkları, sabah cesedi odada bırakıp, çevresinde ‘Dayı’ olarak tanınan kişinin yanına gittikleri, onun yönlendirmesiyle de kazma ve kürek alıp, yaklaşık 1,5 metrelik mezar kazdıkları ifade edilen iddianamede iki şahsın, hava karardıktan sonra Ceren’in cesedini omuzlayarak arabaya bindirip, öğlen kazdıkları çukura gömdüler. Çukurun üzerinde yemek yiyip, alkol aldılar. Daha sonra da Ceren’in kıyafet ve çantasını yaktılar. Kazma- küreği ise çalıların arasına attılar. Sonra dayı dedikleri şahsın yanına giderek, gece geç saatlere kadar oturdular” denildi.

İddianamede sanıkların ifadelerine de yer verildi. T.Y.’nin “Olay günü S.Ö. beni günlük kiralık daireye davet etti. Ceren ve S.Ö. diğer odadayken S.Ö. panikle ‘Koş içeri gel, kıza bir şey oldu. Ağzından köpük geliyor’ dedi. 112’yi aramasını söyledim ama S.Ö. aramadı. Ceren’i diğer odada bırakıp, alkol almaya devam ettik. Sabah saatlerinde S.Ö.’nün ‘Dayım’ dediği birinin yanına gittik. Kazma ve kürek alıp, çukur kazdık. Akşam Ceren’i alıp öğlen kazdığımız çukura gömdük. Ceren’i ben öldürmedim” dediği belirtildi.