İstanbul Üniversitesi Öğrencisi Hivda Selen’e Hem Ev Hapsi Hem de İmza Şartı

 İstanbul Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Hivda Selen’e ise ev hapsinin yanı sıra adli kontrol şartıyla karakola imza verme cezası verildi.

Kolluk kuvvetlerinin müdahalesiyle 2 Şubat’ta Boğaziçi protestolarında gözaltına alınan 159 kişiden biri olan Selen, çıkarıldığı mahkemece ev hapsi cezası verildi. Ayağına kelepçe takılmak suretiyle eve hapis edilen Selen, kendisini kontrole gelen memurlar tarafından başka bir dosyadan da adli kontrol şartıyla karakola imza verme denetimine tabi olduğunu anladı.

“Ayaklarımızı sokaktan geçmek için herkese ev hapsi cezası veriyorlar” diyen Selen, “Amok koşucusu gibi saldırıyorlar. Ayağımızda şu an modern bir pranga var. Bununla hareket ediyoruz, bununla geziyoruz. Bu durumun kendisi zaten kabul edilebilir değilken, ev hapsinin yanı sıra imza tedbiri getiriyorlar.

 Eve hapsedilirken nasıl gidip imza vereceğim? Mecburen imza denetimimi ihlal edeceğim. İmzaya gitmeyeceğim içinde bu sefer bir gece evime gelip denetimi ihlal ettin diye beni alabilir de” dedi.

Gözaltına alınmaların, tutuklanmaları “hukuki değil, siyasi” olarak nitelendiren Selen, “Bunun kanıtı eşyanın tabiatına aykırı olarak maruz kaldığım durumdur. Nasıl bir çaresizlik içinde oldukları belli oluyor. Bu çaresizliğin bir fotoğrafı” diyerek maruz kaldığı durumu açıkladı.