Twitter’dan Soylu’ya “Trump Uyarısı”

Sosyal medya platformu Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Boğaziçi Üniversite’li öğrencilere yönelik nefret söylemi kullanarak attığı ve daha önce Fransa’da engellenen tweetine uyarı koydu.

Prof. Dr Yaman Akdeniz, Twitter’ın aynı uygulamayı daha önce de ABD eski başkanı Donald Trump için hayata geçirdiğini belirtti.

Süleyman Soylu (SS) geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nden LGBTİ+ öğrencilere karşı, -muhaliflere de sık sık tehdit sopası olarak kullandığı- sosyal medya hesabından “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!”  şeklinde nefret ifadeleri sarf etmişti. Twitter SS’in bu tweetine  “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi.” şeklinde bir uyarı notu koydu.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter’ın ABD eski başkanı Donald Trump’a uyguladığı kuralı Soylu’ya ilk kez uyguladığına dikkat çekti. Söz konusu tweet, Fransa’da “Bu tweet, yerel yasalar uyarınca Fransa’da saklandı” notuyla tamamen engelli durumda.