BM: 60’ı Çocuk 200’den Fazla Mültecinin Ölümünden İtalya Sorumlu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, yedi yıl önce Akdeniz’de 200’den fazla mültecinin ölümünden İtalya’nın sorumlu olduğuna karar verdi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) insan hakları uzmanları, yedi yıl önce Akdeniz’de batan botta 200’den fazla mültecinin yaşamını yitirmesinden İtalya’nın sorumlu olduğuna kanaat getirdi.

İnsan Hakları Komitesi, Çarşamba günü açıkladığı kararında, İtalya’nın 200’den fazla mültecinin “yaşama hakkını” korumakta başarısız olduğunu belirtti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre 18 uzmandan oluşan komite, İtalya makamlarına, çok gecikmeden bağımsız bir soruşturma başlatma ve sorumluları yargılama çağrısında bulundu.

10 Ekim 2013’te Libya’dan denize açılan gemide, çoğunluğu Suriyeli yaklaşık 400 kişi bulunuyordu.

Komisyon kararına göre, İtalya, mültecileri taşıyan geminin İtalya’nın Lampedusa adasının 113 kilometre güneyinde, uluslararası sularda Berberi bayrağı taşıyan bir gemi tarafından vurulmasının ardından gelen ‘imdat’ çağrılarına “hemen yanıt vermedi”.

Uzmanlara göre, İtalya makamları ‘imdat’ çağrılarını 218 kilometre uzaklıktaki Malta’ya aktardı.

Malta’nın devriye botu bölgeye ulaştığında ise mültecileri taşıyan bot alabora olmuş ve 60’ı çocuk 200’den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Komisyon üyesi Helene Tigroudja, mültecileri taşıyan botun Malta’nın arama kurtarma bölgesinde yer alan uluslararası sularda olması nedeniyle olayın “karmaşık bir vaka” olduğunu söyledi.

Tigroudja, “Eğer İtalya makamları, imdat çağrılarının ardından bölgeye hemen bir donanma gemisi ve sahil güvenlik botlarını yönlendirmiş olsaydı, bot batmadan iki saat önce oraya ulaşmış olurlardı” diye konuştu.