Ankara’da HDP’li Kadınlara Ajanlık Dayatması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyeleri Ezgi Orak ve Hatice Aras, kendilerine yönelik süreklileşen ve tacize varan polis takibi ile ‘sohbet’ adı altında yapılan ajanlık dayatmasına karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’ne başvuruda bulundu. Hukuki yardım talebinde bulunan kadınlar, düzenledikleri basın toplantısı ile yaşadıklarını anlattı.

HDP’li kadınlardan Ezgi Orak, yolda yürürken kendisini durduran ve TEM Şube’de görevli olduklarını belirten iki polisin, isimlerini verdikleri bazı parti çalışanı arkadaşları hakkında kendisinden bilgi almaya çalıştıklarını anlattı.

Polislerin kendisine zorla telefon numaralarını vermeye çalıştığını da paylaşan Orak, “Polisler bana, ‘Biz senin ne yaptığını biliyoruz’ diyerek yer aldığım legal parti çalışmalarını illegalleştirmeye çalıştılar ve beni böyle suçladılar. ‘Seni bulacağız, yaptıklarının hesabını vereceksin’ diye beni tehdit ettiklerinde, onlara yaptıklarının taciz olduğunu söyledim. Onlar da bana, ‘Umurumuzda değil. Biz işimizi yapıyoruz, gücümüzü de devletten alıyoruz’ dediler” diye belirtti.

Gözaltına alındığında da yine hukuksuzca sorguya çekildiğini söyleyen Orak, “Bu yıldırma ve taciz politikalarının tüm genç kadınların üzerinde sistematik bir şekilde uygulandığını biliyoruz. Bu gücü devletten aldıklarını söylüyorlar ama bu politikaların sonuçsuz kalacağını bilmeliler” dedi.

Gençlik Meclisi üyesi Hatice Aras da 11 Ocak günü evinin önünde kendilerini polis olarak tanıtan iki kişi tarafından durdurulduğunu, fakat konuşmayı reddetmesi üzerine aynı kişilerce sürekli takip edilip, tehdit edildiğini dile getirdi. Aras, maruz kaldıkları ajanlaştırma politikalarına “AKP-MHP iktidarının kuklası haline gelmiş emniyet güçleri gençliğin haklı mücadelesini engelleyemeyecektir” sözleriyle tepki gösterdi.

İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen ise, son dönemde derneklerine yapılan bu yönlü başvuruların arttığını belirtti. Kendilerini ‘güvenlik gücü, polis ve devlet’ olarak tanıtan bu insanların suç işlediğini söyleyen Çevirmen, “Bunlar, kişi güvenliğini ve hürriyetini ortadan kaldıran, özel hayatın mahremiyetini de ortadan kaldıran uygulamalar. İşkence ve kötü muamele yasağını ihlal ediyorlar. Bu tür uygulamaların derhal sonlandırılması gerekiyor. Bu tür sorunların çözümü için kolluk kuvvetlerine şikayetimizi iletiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam