Anarşist Gençlik’ten Polis Baskınlarına Dair Bildiri: “Devlet Terördür Korkmuyoruz – Cesaretimizle Üzerinize Yürüyeceğiz”

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı yapılan eylemlerin ardından 2 gündür gerçekleşen polis baskınlara dair Anarşist Gençlik bir bildiri yayınladı. Bildiri şu şekilde;

Devlet Terördür Korkmuyoruz

Bu sabah İstanbul Valisi, Beşiktaş ve Sarıyer’deki tüm eylemlerin yasaklandığını duyurdu. Açıklamayı twitter hesabından duyuran Vali, “Toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.” dedi. 

Onların söylemekten bile kaçındığı cümleleri biz ifade edelim. Korku, yasaklar. AKP’nin yıkılma korkusu gün geçtikçe artıyor. Korkusu arttıkça yasakları da artıyor. Bu korku bugün başlamadı. Gezi’de, Kobanê’de direnenler; Amed’de, Suruç’ta, Ankara’da patlayan bombaların ardından katledilenler için sokağa çıkanlar devletin korkusu oldu. Geçen her yılda devlet korkuyla saldırdı ve yasakladı. Direnenlerin cesareti ise mücadeleye dönüştü. 

Tekrar söyleyelim, her yasak korkunun göstergesidir. 4 Ocak 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi’ne cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyum rektöre karşı gençlik üniversite önünde, eylemdeydi. Kolluk kuvvetlerinin karşısında adalet isteyen binlerce gencin öfkesi vardı. Bu kızgın kararlılık, atanmış kayyum rektör Melih Bulu’yu ve atayanları korkuttu. Korkanlar gençliğe saldırdı; copu, kalkanı, plastik mermisi, tazyikli suyu ile saldırdı. Korkutup kaçıracaklarını zannettiler. Kimse kaçmadı. Gençlik yüklendikçe yüklendi, çaresizlikten saçmalayan polisler Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısını kelepçeleyerek kendilerini korumaya çalıştılar. Pazartesi için direniş sonlanmış, “Çarşamba günü için döneceğiz” denmişti.

 Pazartesiden korkanlar çarşambayı beklemediler. Devletin medyasının “terör örgütü” ilan ettiği bizler “Terör örgütünün” devlet olduğunu defalarca söylemiştik. Devlet pazartesi akşamından salı gecesine çarşamba sabahına bir polis terörü başlattı. 2 gün içinde 40’a yakın arkadaşımızın evleri polis tarafından basıldı, arananlar işkenceyle gözaltına alındı. İki gündür gözaltında tutulan arkadaşlarımıza işkenceler ve tehditler sürdürülüyor. İşte terör budur. Ellerinde arama listeleriyle baskınlar, işkenceler, gözaltılar sürüyor. 

Baskınlardan, işkencelerden, yasaklardan korkmuyoruz. Terörünüz bizi korkutamayacak. Cesaretimizle üzerinize yürüyeceğiz. 

Siz Gideceksiniz, Biz Kalacağız! Kazanacağız! 

Anarşist Gençlik